Rejestrator audio ZOOM H4 – Wrażenia użytkownika

Wstęp

Rynek przenośnych rejestratorów powoli sie zapełnia, producenci prezentują coraz to ciekawsze produkty. Przez dwa tygodnie miałem możliwość przetestowania nowości na rynku – rejestratora na pamięci stałe „ZOOM’a H4 Handy Recorder”. Producent już w lipcu tego roku pokazał ten rejestrator i zapowiedział jego wprowadzenie na rynek USA w listopadzie. Do Europy dotarło niewiele sztuk, ale większa partia w normalnej sprzedaży ma się pojawić w styczniu. Może to i lepiej że tak późno, dlaczego..? Czytajcie dalej… 😉

Opis

H4 swoim wyglądem przypomina paralizator przeznaczony do obrony :). Jest malutki, lekki, dobrze wyważony i mieści się w dłoni. W dolnej części umieszczone zostały złącza XLR COMBO. Można do nich podłączyć zarówno mikrofon, instrument, gramofon, jak i źródło o poziomie liniowym.

W zasadzie H4 został zaprojektowany z myślą głównie o muzykach, którzy szukają mobilnego, przenośnego rejestratora, dlatego też producent wyposażył go m.in w metronom, możliwość miksowania 4 ścieżek, symulacje brzmienia popularnych mikrofonów. Jednak nie to jest przedmiotem mojego zainteresowania tym urządzeniem, a przydatność jego do rejestracji dźwięku w terenie (dźwieki SFX czy na potrzeby filmu).

Test

Za pomocą H4 nagrałem całą masę dźwięków SFX. Wykorzystywałem zarówno wbudowaną, stereofoniczną parę mikrofonów, jak i zewnętrzne mikrofony (MXL1006BP, RODE NTG2, BEHRINGER C-2, AUDIO TECHNICA PRO61).

Stereofoniczna para C-2 podłączona do H4

Obsługa rejestratora jest banalna. Za pomocą joystika możemy wybrać m.in źródło sygnału: mikrofony wbudowane lub wejścia IN1/IN2, a także wybrać format w którym będziemy rejestrować: nie skompresowany WAVE (16 bit 44100Hz lub 24 bity 44.1/44.8/96kHz) lub MP3 (bitrate od 48 do 320kBps). Nagrywanie uruchamiamy jednym przyciskiem REC. Po jego pierwszym nacisnięciu załącza się monitor sygnału – możemy sprawdzić poziomy na mierniku VU, ponowne naciśnięcie przycisku REC uruchamia nagrywanie.

Podświetlany wyświetlacz LCD ma wymiary 120 pikseli na 64 piksele i jest bardzo dobrze czytelny. Zawiera on informacje takie jak nazwa pliku, dokładny wskaźnik wysterowania, czas nagrania, stan urzadzenia (STOP/PLAY/PAUSE). Niestety producent zapomniał umieścić na nim informacji na temat poziomu naładowania baterii, ilości wolnego miejsca na karcie, parametrów z jakimi dokonywane jest nagrywanie, czyli brak dość istotnych informacji. Być może zostanie to poprawione w najnowszym firmware, jakie jest przygotowywane (obecnie pojawiło się oprogramowanie w wersji 1.10, oraz sterowniki ASIO).

Ciekawą opcja H4 jest to że może pracować jako… zewnętrzna karta dźwiękowa z interfejsem USB. W tym trybie H4 jest całkowicie zasilany z portu USB. Karta obsługuje sterowniki ASIO i pracuje z parametrami 16bit/44100Hz. Niestety nie miałem okazji dokładnie przetestować tej opcji. W każdym bądź razie H4 jako karta dźwiękowa sprawdza się całkiem nieźle i podczas co prawda krókiego testu nie zauwazyłem problemów w spółpracy z takimi programami jak Audacity, Sound Forge, Adobe Audition.

Zoom H4 posiada istotną wadę, o której można było przeczytać na forach niedługo po ukazaniu się tego urządzenia w USA. Wada ta ujawania się podczas pracy z bateriami, przy nagraniach innych niż WAVE 24bity 96kHz. Podczas pracy pojawia sie bardzo cichy „cyfrowy pisk”, zarówno na wejściach IN1/IN2 jak i w dźwięku rejestrowanym przez wbudowane mikrofony. Na forach pojawiała sie informacja że być może jest to zależne od tego jaką kartę SD używamy (Kingston/Scandisc itd.), niestety nie udało mi się tego potwierdzić.

Plik znormalizowany do -1dB, 24bity, 48kHz, wejście IN1, gain 100/H, zasilanie z akumulatorków:

[audio:h4_2448_noise_in1_aku_100h.mp3]

Plik znormalizowany do -1dB, 24bity, 48kHz, wejście IN1, gain 100/H, zasilanie z zasilacza 9V:

[audio:h4_2448_noise_in1_psu_100h.mp3]

Przy rejestracji z kompresją MP3 pisk ten pojawia się w… takt migania diody zapisu na karcie SD :D. W/g mnie jest to jakaś wada konstrukcyjna, być może niewłaściwe oddzielenie masy cyfrowej od analogowej, czy wadliwie zaprojektowana przetwornica napięcia. Inżynierowie z ZOMMa zapytani czy usterka ta będzie poprawiona – odpowiedzieli, że nie jest to dla nich usterką i w najbliższym czasie nie zamierzają się tym zajmować… :).

Cyfrowy „beep” nie jest obecny podczas nagrywania w trybie WAVE 24 bity 96kHz (ale pamięć jest zżerana momentalnie – zarejestrujemy 58minut na karcie 2GB) i przy każdej innej opcji, ale z podłączonym zewnętrznym zasilaczem. Chciałem jednak zaznaczyć, że dźwięk ten jest bardzo, bardzo cichy i słychać go po zastosowaniu normalizacji szumu. Być może nawet nieco panikuję, ale wolał bym nie mieć takiej atrakcji w urządzeniu za które dałem prawie 1300zł 🙂

Jak już wyżej wspominałem H4 wyposażono w wejścia XLR COMBO. Można do nich podłączyć instrument muzyczny lub nawet gramofon (wejścia TRS 1/4″ mają impedancję 480kohm), oraz mikrofon (dynamiczny lub pojemnościowy). Oczywiście istnieje możliwość podania napięcia phantom na wejście XLR i mamy tutaj do wyboru wartość 24V lub 48V. Specjalnie mierzyłem to napięcie pod obciążeniem podłączonych 2 mikrofonów i wynik jest bardzo dobry – wartość 45,5V (H4 był zasilany z 2 akumulatorków AA!), w podobnym urządzeniu M-AUDIO MT2496 prawdopodobnie po podłączeniu 2 mikrofonów napięcie to spadło by do wartości około 20V, co raczej uniemożliwia pracę z częścią mikrofonów pojemnosciowych.

Czułość wejść IN1/IN2, tak jak i mikrofonów wbudowanych można regulować wstępnie za pomocą przełącznika trój-pozycyjnego High/Mid/Low (-40/-30/-20dBm), dodatkowo w MENU można jeszcze wzmocnić lub stłumić sygnał o dodatkowe 27dB. Gniazda XLR dobrze współpracują z „lekko ściszonymi” poziomami liniowymi, ustawiamy przełącznik na „L” i możemy do H4 podłączyć np. wyjście liniowe z miksera czy wzmacniacza.

Poziom szumów na wejściu mikrofonwym, dla wzmocnienia „High” (a w MENU ustawiona wartość 100) wynosi około -60dB, dla wzmocnienia „Low” około -90dB, czyli standardowo dla tego typu urządzeń. Przedwzmacniacz mikrofonowy prawdopodobnie zbudowany jest w oparciu o prostą aplikację podwójnego wzmacniacza operacyjnego i tutaj cudów sie nie wymyśli. Gdy posiądę swojego H4, chętnie rozbiorę go i przeanalizuję budowę, być może da się coś „podrasować” i zmniejszyć poziom szumów, a może nawet jest możliwość zastąpienia wbudowanego przedwzmacniacza innym, zobaczymy…

Wbudowane mikrofony, w przeciwieństwie np. od tych dołączanych do MT2496 są mikrofonami kierunkowymi, pracującymi w układzie X-Y. Oferują całkiem niezłą jakość nagrań, szczególnie instrumentów muzycznych, ale te z MT2496 rejestrują lepej muzykę (np. nagrania koncertów – bootolegi czy dźwięki otoczenia). Poniżej zamieszczam porównanie nagrań. Najpierw jest fragment nagrany za pomocą stereofonicznej parki Behringer C-2 (240zł za komplet, SIC!), a następnie za pomocą wbudowanych mikrofonów. Różnica jest dość spora i w jakości przenoszonego pasma i w jego szerokości.

[audio:c-2_internal.mp3]

H4 na 2 akumulatorkach AA o napięciu 1,2V i pojemności 2500mAh pracował nieprzerwanie, z załączonym napięciem phantom 48V przez 1,5h, co pozwoliło bez probemowe zapełnienie karty 1GB plikiem 24bity 48kHz. Producent podaje, że z dobrych baterii alkalicznych może pracować do 4h.

Na zakończenie dodam jeszcze że w komplecie znajduje się:

 • Zasilacz 9V
 • Ochronna gąbka
 • Kabelek USB
 • Karta SD 128Mb
 • Uchwyt pozwalający zamontować h4 na statywie foto
 • Oprogramowanie Cubase LE
 • Instrukcja obsługi

Wrażenia

Ogólne wrażenia mam pozytywne, pomimo wspomnianej usterki. Jestem zdecydowany na zakup H4, choć poczekam do przełomu lutego/marca, być może pojawią się nowe egzemplarze, z usuniętą wadą. Jest jeszcze jeden powód dla którego wstrzymuję się z inwestycją. W styczniu na rynku ma się pojawić prawdziwa perełka – FOSTEX FR2LE w cenie 500$ w USA. Jeżeli cena w Europie będzie podobna, bez wahania, w ciemno zakupię Fostexa 🙂

H4 robi bardzo pozytywne wrażnie, umozliwił mi dyskretne zarejestrowanie wielu dźwięków w miejscach publicznych, dźwięk jest wysokiej jakości.

Przykładowe nagrania

Otoczenie – bazar, stereo

[audio:h4_bazar.mp3]

Otoczenie – remont drogi, maszyna, stereo

[audio:h4_koparka.mp3]

Otoczenie – dworzec PKP, stereo

[audio:h4_pkp.mp3]

Otoczenie – Ulica, stereo

[audio:h4_ulica.mp3]

SFX – Schody, stereo

[audio:h4_schody.mp3]

SFX – zamek, stereo

[audio:h4_zamek.mp3]

Alternatywa dla H4

Konkurencją dla H4 są takie produkty jak M-AUDIO Microtrack 2496, Edirol R09. Kryterium wyboru przyjąłem sobie takie, że rejestrator musi przede wszystkim umożliwić połączenie z zewnętrznym mikrofonem, te wbudowane mogą służyć tylko jako dodatek i oczywiście musi rejestrować dźwięk z dobrą jakością.

W/g mnie najlepszym produktem z tej trójki jest właśnie H4 z uwagi na profesjonalne wejścia XLR z „pełnym” phantomem 48V (w rzeczywistości 45,5V). Następny w kolejce jest MT2496 ze złączami TRS 1/4″ i namiastką phantomu o wartości 36V (w stanie „jałowym”, po podłączeniu mikrofonów – około 20V), na samym końcu zostaje EDIROL R09 z wejściami TRS 1/8″ – czyli popularane „małe dżeki”. Jakość toru audio i poziom szumów dla MT2496 i H4 jest taki sam. Cena H4 jest z tej trójki najniższa – około 1300zł, MT2496 – około 1600zł, tyle samo za R09.

Jeżeli ktoś potrzebuje rejestratora z wbudowanymi, dobrymi mikrofonami to najlepszym wyborem będzie prawdopodobnie MicroTrack 2496. Jego poważną wadą jest także to że jest zasilany z wbudowanych akumulatorów, których bez zerwania gwarancji nie można wymienić na akumulatory większej pojemności (chyba że za dopłatą u producenta, ale to spory wydatek…). Zaletą MT2496 natomiast może być wejście cyfrowe SPDiF 24/48, do którego można podłączyć np. zewętrzny przedwzmacniacz czy mikser (np. Soundcraft z serii „M”) i wtedy MT2496 służy nam tylko jako nośnik, rejestrator.

Kontaktu osobistego z EDIROLem nie nie miałem, ale na forach zachwalane są jego wbudowane mikrofony, prawdopodobnie to ta sama klasa co w MT2496. R09 zasilany jest z baterii AA i posida wejście mikrofonowe stero TRS 1/8″, wejście cyfrowe i wejście liniowe. Wszystko na złączach „mały dźek”. Poza tym nie widzę w nim nic szczególnego, konkurencyjnego na tle MT2496 czy H4 😛

Zastosowanie H4

Mnie osobiście interesuje tylko H4 w roli rejestrowania dźwięku na potrzeby wideo, oraz do budowania biblioteki dźwięków SFX. W tej roli wypadł znakomicie. Mały, poręczny, świetnie współpracuje z zewnętrznymi mikrofonami. Wbudowane mikrofony stereo pozwalają zabrać go w dowolne miejsce i zarejestrować dźwięk z wysoką jakością.

Za:

 • małe wymiary
 • wysoka jakość dźwięku, dobrze przetwornki
 • złącza XLR COMBO
 • „pełne” napięcie phantom 48V lub 24V
 • rozpoczęcie nagrywania jednym przyciskiem
 • zasilanie z dwóch baterii
 • współpraca z tanimi kartami SD
 • Dobre wbudowane mikrofony o charakterystyce kierunkowej, pracujące w układzie X-Y
 • tryb pracy jako karta dźwiękowa z interfejsem USB na sterownikach ASIO
 • przyzwoite przedwzmacniacze mikrofonowe
 • Dobra współpraca z mikrofonami pojemnościowymi i dynamicznymi

Przeciw:

 • „mała” usterka konstrukcyjna – „cyfrowy pisk”
 • zabyt luźno mocowana gąbka zakładana na wbudowane mikrofony, można ją łatwo zgubić
 • nieco kłopotliwa wymiana baterii

Przydatne linki:

Test Zooma H4

Test portalu Digital Media

Strona producenta

Najnowszy FIRMWARE do H4 jaki udostępnia producent

Podcast Video – prezentacja Zoom’a H4

Pierwsze modyfikacje rejestratora

 • Temu facetowi 10 razy tłumaczyło się ze równoległe połączenie kondensatorów z baterią NIC NIE DA, ale się uparł i je podłączył, jak sie okazało.. nic mu to nie dało :D. Opisał to tutaj:

Mike’s Zoom H4 Mod

 • I coś bardziej konstruktywnego, jak się chyba okazuje – skutecznego. Poziom „cyfrowego beepu” zmiejszył się do poziomu -80dB (przy ustawieniu HIGH dla wejść mikrofonowych XLR, wejścia nie obciążone) – czyli praktycznie poziom szumów! tak więc mamy rozwiązanie problemu. Inzynierowie z ZOOM’a w odpowiedzina to stwierdzili że nei zamierzają poprawiać tej usterki. Dla nich wszystko jest OK.

Modyfikacja polega na zwiększeniu pojemności kondenstatora filtrującego o oznaczeniu „C317”. Zastosowano kondensatory SMD, tantalowe o pojemności łączej około 1800uF i napięciu roboczym ~4V. To wszystko. Pytanie brzmi… czemu z fabryce ZOOMa nie można było zrobić tego zrobić od ręki…?

Ingerencja użytkownika w urządzenie pozbawia go gwarancji, dlatego zaleca się dobre przetestowanie H4 przed modyfikacją i ewentualne wcześniejsze wychwycenie problemów 🙂

Rick Bro Zoom H4 Mod

Ostatnia modyfikacja tekstu: 01.02.2007

Kilka przemyśleń i uwag na temat H4, które przyszły z czasem.

 • H4 przyzwoicie działa jako karta dźwiękowa USB, dostarczone sterowniki ASIO pozwalają na pracę z bardzo małą latencją. Poziom szumów na wejściach XLR dla wzmocnienie LOW wynosi -85dB, dal wzmocnienia HIGH -55dB. Odnosząc sie do współczesny, małych mikserów audio (Behringer XENYX802 i podobne), wypada więc gorzej pod tym względem, ale nie ma się co dziwić.
  Jakość przedwzmacniaczy można porównać do tych jakie znajdują się w kartach dźwiękowych typu ALESIS IO2, TAPCO Link.USB, TASCAM US-144 i podobnych.
 • Najlepszym wyjściem jest podłączanie do H4 mikrofonów pojemnościowych z dużym poziomem wyjściowym rzędu 15…20mV, zapewni to niskie szumy przedwzmiacniacza i całkiem niezłe nagrania. Z mikrofonami dynamicznymi wypada to słabo, bo trzeba pracować na największym wzmocnieniu, co i tak nie daje pełnego wysterowania przedwzmacniacza, potem normalizujemy sygnał i powstaje stosunkowo mocno zaszumione nagranie…
  Tak więc należy szukać mikrofonu pojemnościowego z wysokim sygnałem wyjściowym.
 • Rejestrator H4 może stanowić ciekawą propozycję dla osób które potrzebują podłączyć symetrycznie wyjście z miksera (czy innego urządzenia) do kamery SEMI-PRO klasy VX2100/VX2000. H4 posiada wyjście liniowe „przelotowe”. Po naciśnięciu przycisku RECORD pojawia sie w nim sygnał z wejść XLR. Wyjście liniowe łączymy z wejściem audio w kamerze (w kamerach VX zmieniamy czułość wejścia z MIC na LINE). Tak więc można podłączyć długie kable do H4, mikrofon na tyczce, czy inne urządzenia i sygnał z H4 wysłać do kamery. Dodatkowo sygnał można odsłuchiwać oczywiście za pomocą wyjścia słuchawkowego w rejestratorze (i oczywiście w kamerze) – a więc może on pełnić rolę takiego mini miksera audio do kamery. Jego wielkim atutem jest zasilanie bateryjne (pełna mobilność) i możliwość załączenia napięcia PHANTOM 48V.
 • Podobno podczas rejestracji do formatu mp3 pasmo kończy się na 16kHz, nie wiadomo czemu. Możliwe ze to ograniczenie nakładane przez firmware.
 • Niski poziom baterii sygnalizowany jest komunikatem „LOW BATTERY!!!”, po jego ukazaniu mamy około 6 minut na zakończenie nagrania i H4 „pada”.
 • Osobiście używam akumulatorków „MODEN” zakupionych na Allegro (3zł/szt) o pojemności 2600mAh, pozwalają one na nagranie równo 3h materiału w mp3 196kBps.
 • Warto uaktualniać oprogramowanie, stare nie pozwalało na współpracę H4 z kartą 2GB PQI (133x), nowa wersja 1.4 już ma ten błąd poprawiony, błąd „CARD ERROR!” nie wyskakuje w czasie… nagrania… 🙂
 • Na koniec, plastikowa obudowa H4 sie dość łatwo rysuje i należy uważać na gąbkę – BARDZO ŁATWO JĄ ZGUBIĆ, poza tym ma ona średnią skuteczność, czy tylko nieco mocniejszym podmuchu wiatru w ogóle nie spełnia swojego zadania.
  Producent nie zapomina o użytkownikach i stara sie publikować regularnie nowy firmware z poprawionymi błędami.Ostatnia modyfikacja tekstu: 02.10.2007

93 komentarze

Roman 14 stycznia 2007 Reply

Bardzo uczciwa prezentacja. Test bardzo konkretny [ tak na marginesie: więcej takich artykułów!; ta strona znakomicie się zapowiada ].
Uczciwie powiem, że – na pierwszy rzut oka – sam rejestrator prezentuje się tak sobie. Ale technicznie wydaje się bardzo OK. Ciekawe ile osób będzie miało jakieś doświadczenia z pracy z tym urzadzeniem w Polsce 🙂

monter 14 stycznia 2007 Reply

Jak znajdę chwile czasu to musze poprawić kilka rzeczy i dodać resztę plików audio…

monter 21 stycznia 2007 Reply

Dodałem 6 plików – przykładów audio i dwa poprawiłem 🙂

Richi 24 stycznia 2007 Reply

Ten opis sprawił, że jestem zainteresowany tym urządzeniem, jednak jedna rzecz nie daje mi spokoju… czy H4 potrafi rejestrować jednocześnie/równolegle 4 kanały z dwóch wbudowanych mikrofonów, oraz dwóch zewnętrznych? Proszę posiadaczy/montera o rozwianie moich wątpliwości. Z góry dzięki!

monter 25 stycznia 2007 Reply

Nie, nie potrafi. 4 ścieżki można miksować ze sobą, ale urządzenie jednocześnie nagrywa tylko 2 kanały.

P.S.

Na końcu tekstu podałem link do modyfikacji układu przetwornicy DC/DC Zoom’a. Praktycznie rozwiązuje ona problem cyfrowych „beepów”, ale wiąże sie z utratą gwarancji, no i może wykonać ją wprawny elektronik. Modyfikacja polega na zwiększeniu pojemności kondensatorów filtrujących…

dmichu 1 lutego 2007 Reply

Czy można do H4 podłączyć mikrofon stereofoniczny?

monter 1 lutego 2007 Reply

^^ Oczywiście, wtyki osobno do wejścia L i R :). To jak podłączymy go, zależy od złącza jakie ma mikrofon, czasami trzeba je zmodyfikować.

Draszka 14 lutego 2007 Reply

Czy H4 ma wbudowany zegar i dopisuje do pliku datę i czas nagrania? Podobno Edirol R-09 ma taką, dość istotną funkcję.

jaymo 20 lutego 2007 Reply

If only you could do this tutorial in english! It seems to be exactly what I was looking for and your recording examples make consider buying the Zoom H4.

Przemcio 25 lutego 2007 Reply

Witam,
Czy ktoś nagrywał przy pomocy mikrofonu dynamicznego? Mam pewne obawy bo wzmocnienie -40db dla mikrofonu dynamicznego to nie jest szczyt możliwości. I druga sprawa, jak długie nagranie można zrobić przy jednym uruchomieniu nagrywania. Nie chodzi oczywiście o pojemność karty, tylko czy w trakcie nagrania urządzenie potrzbuje się zatrzymać aby zapisać plik. Niektóre strasze rejestratory mają taką wadę. Z góry dzięki za odpowiedź.
PS. Kilka słów o kosztach zakupu. Faktycznie cena w USA jest około 850zł + koszty przesyłki ok 150. Tyle że jeśli sprzę idzie kurierem to jest szansa że nie będzie cła. Chyba że przesyłka ma opisaną wartość. W takim przypadku Urząd Celny doliczy około 30%. Jeśli przesyłka będzie przechodzić przez Pocztę Polską to taka opłata jest pewna. Jeśli przesyłka DHL dotrze bez cła to raczej nigdy nik do nas już nie trafi :-), ale ryzyko zawsze jest. Poza tym powstaje problem w razie awarii. Odesłanie do serwisu w USA to spore koszty i już interes się nie opłaca. Zoom w Niemczech kosztuje troszkę taniej niż w Polsce ale jak się doliczy koszty wysyłki to wychodzi na cenę w polskich sklepach.
Pozdrawiam

Mike 15 marca 2007 Reply

This is a great web page.
I wish I could read it.
I’m thinking about buying either M-Audio MicroTrack or Sampson H4.

I want to make the right choice

Kali 8 kwietnia 2007 Reply

Witam
Co myślicie o edirolu R-9.Jakie są jego szumy w porównaniu z H4???

Kali 8 kwietnia 2007 Reply

Co można zrobić aby szumy H4 były mniejsze???

kali 8 kwietnia 2007 Reply

Witam.
Co myślicie o nowości zooma ,która ma się pojawić
w lipcu.
Zoom H2!!!
Jak ktoś miał by informacje dotyczące owe
urządzenie,to proszę o napisanie jch tutaj.

william 10 kwietnia 2007 Reply

Mam pewne zastrzeżenia odnośnie pomiaru napięcia phantomowego. Jest przecież zupełnie normalnym zjawiskiem, że po podłączeniu mikrofonu napięcie w gnieździe XLR spadnie. Pomiędzy źródłem +48V a stykami są bowiem dwa rezystory 6,8k. Ponieważ różne mikrofony mają odmienny pobór prądu i inaczej zrobiony obwód zasilania, stąd po podłączeniu może na XLRe być zarówno 5V jak i 45V i obie wartości będą poprawne. IMHO powinieneś zmierzyć w obu modelach napięcie przy sztucznym obciążeniu np. 2x1k oraz 2x6k8 i takie wyniki interpretować.

monter 15 kwietnia 2007 Reply

Szanowny Panie, napięcie P48 było mierzone zarówno pod obciążeniem 2 mikrofonów Behringer C-2 jak i RODE NTG-2 + TONSIL MCU-53. Z przetwornicą „phantoma” nie ma problemów, bardzo dobrze sie sprawuje i chętnie bym poznał jej schemat :]
P.S.
Dokonałem modyfikacji w moim H4, pisk znika na zawsze. Amen.
Opis wkrótce… 😉

pawel 26 kwietnia 2007 Reply

świetnie przygotowana recenzja, dziękuję. Proszę jeszcze o opis jak zmodyfikowac urządzenie, żeby usunąć pisk, gdzie i jaki kondensator kupić itd. zamierzam kupić w maju to urządzenie.

monter 30 kwietnia 2007 Reply

Nie, nie ma, odsłuch mamy za pomocą słuchawek i wyjścia liniowego

denoiser 7 maja 2007 Reply

Czy kto ma jakie pojecie czy ten cyfrowy „beep” podczas rejstracji z kompresja zostal juz wyeleminowany w nowszych modelach ?

Jesli tak to zadzieram kiece i lece do sklepu : ) Parametry i „uzywalnosc” tego uzadzonka sa bardzo necace!

Dziekuje

tom 16 czerwca 2007 Reply

Mam H4, ale rece mi opadly, gdy po wlaczeniu (czy to akumulator, czy tez zasilacz, z mikrofonow wbudowanych) i nagraniu (wav/44.1/16) i po zgraniu do kompa po USB probki dzwieku okazalo sie, ze to, co slysze na kompie w niczym nie przypomina tego z odsluchu. Poziom nagrania fatalny. Pogrzebalem w ustawieniach, przeszedlem wszystkie mozliwe opcje, wraz z ustawieniem input level na 0dB. Tez tak macie?

Oprogramowanie 22 czerwca 2007 Reply

Nie wiem czy to ten problem.
Ale z tego co przeczytałem tu.
http://www.samsontech.com/products/productpage.cfm?prodID=1901&brandID=4
W wersji 1.10 jakiś szum został naprawiony.
Cytuje:
„The latest System version 1.10 is released. The major changes from previous version are as follows.

* Fixed a problem with the encoder software that could cause excessive modulation noise when recording MP3s using 256 kbps or VBR.”

Oprogramowanie można sciągnąć tu
http://www.zoom.co.jp/english/download/software/h4.php

monter 22 czerwca 2007 Reply

nie, to nie chodzi o to, ten pisk o którym wspominam to sprawa sprzętowa. Ja swojego H4 dostałem z oprogramowaniem 1.10, potem uaktualniałem i obecnie mam 1.30, gdyby nie prosta modyfikacja (jak znajdę chwilkę to opiszę i dam fotki) to by nie zniknął.

Ostatnio zauważyłem też ze np. po włączeniu zasilacza (prawie go nie używałem, ale w końcu zaszła potrzeba) trzeba odczekać kilkanaście sekund, w przeciwnym przypadku na wejściu XLR (po włączenia phantoma 48V) są obecne jakieś szumy, z czasem praca sie stabilizuje i wszystko jest OK.
Prawdopodobnie nie dopracowali do końca modułu zasilania H4 i stąd te dziwne zjawiska.

kupusc 27 czerwca 2007 Reply

Ok, mam Edirola R09. Dużo komentarzy można przeczytać np. na http://createdigitalmusic.com/2006/01/27/namm-edirols-r-09-sd-based-portable-usb-recorder/

Ja dodam tylko tyle że wbudowane mikrofony Edirola b. słabo oddają efekt stereo, dużo słabiej niż kierunkowe mikrofony H4. O podłączaniu zewnętrznych mikrofonów mozna poczytać w komentarzach na w.w. stronie.
Pzdr.

kali 3 lipca 2007 Reply

A szumy h4 lub micro traca w poruwnaniu z edirolem??

roman 17 października 2007 Reply

Dzisiaj odebrałem Zooma H2. F-a-n-t-a-s-t-y-k-a. Za pięć i pół stówki warto było!

monter 17 października 2007 Reply

tanio 🙂
na allegro średnio po 800zł jest.

tata 20 października 2007 Reply

monter, obiecałeś… 22 czerwca obiecałeś napisać, jak usunąć zakłócenie w H-4 Zoom’a.
No i ile można czekać?
Pozdrawiam
tata

Smok 20 października 2007 Reply

jestem posiadaczem edirola R-09.
bardzo fajne urzadzenie, uzywam glownie do nagrywania prob muzycznych (sygnal z mixera) oraz instrumentow akustycznych i wokali. polecam.
jedyny minus to brak wejscia xlr ale zawsze mozna zastosowac przejsciowke 😉

btw porownanie recorderów
http://www.transom.org/tools/recording_interviewing/200703_recorder_reviews/

roman 20 października 2007 Reply

Ciekawostka. Jest już M-Audio MicroTrack II. Nie wiem jak z rynkiem polskim.

Piotr 27 października 2007 Reply

Witam, czy masz może polską wersję instrukcji do H2? Jeżeli tak to prosze prześlij mi mailem lub napisz jak można ją ściągnąć.Pozdrawiam i dziękuje

Karol 3 listopada 2007 Reply

Weszła już najnowsza wersja oprogramowania 2.0. Po wgraniu wszystkie dotychczasowe problemy minęły 🙂 Chciałoby się pochwalić za wskaźnik zuzycia baterii, ale to powinno byc od samego początku. Pozdrawiam

monter 4 listopada 2007 Reply

No no, teraz jest już OK 🙂
Szczegółowy opis zmian znajdziecie tutaj:
http://www.zoom.co.jp/archive/English_Manual/E_H4v2.pdf

Wskaźnik baterii, matryca monofonizująca wejście, teraz oba kanały są miksowane do wspólnej sumy stereo, filtr LOW CUT o dobieraniej częstotliwości… i kilka innych gadgetów..

wilkedar 4 listopada 2007 Reply

Jak się spisuje BossMicro BR?

Radek 10 listopada 2007 Reply

Wymiana baterii to nie problem, ale wymiana karty SD… to już wielki problem. Trzeba się nieźle natrudzić by ją wyciągnąć. A jeśli chodzi o firmware to jest już 2.1!!!!!

monter 18 listopada 2007 Reply

A wcale nie 😛
karta wyjmuję całkiem sprawnie, trzeba mieć tylko paznokieć :P. Karty SD mają taki rancik i za niego sie elegancko wyciąga je :).
Firmware 2.1, owszem jest, ale to tylko dodano drobiazgi, niedługo opiszę co i jak, tylko czas muszę znaleźć 🙂

Jarek 24 listopada 2007 Reply

Mam ZOOM H4. Posłuchałem próbnego nagrania. Tam gdzie cytuję: ” jest fragment nagrany za pomocą stereofonicznej parki Behringer C-2, a następnie za pomocą wbudowanych mikrofonów. Różnica jest dość spora i w jakości przenoszonego pasma i w jego szerokości.”
Jak udało się wam uzyskać z tych dwóch mikrofonów taki poziom głośności nagrania? Ja nagrywam tą parką Behringer i wbudowanymi mikrofonami i poziom nagrania jest jak 1:3 z niekorzyścia dla Behringerów. Przy parce nagranie jest ciche i płaskie. Jak ustawić Zooma żeby głośniej nagrywał?

Radek 25 listopada 2007 Reply

Czy mikrofony behringer c-2 nadają się do nagrywania instrumentów i wokalu(jednocześnie). Chodzi mi o naprawdę dobrą jakość dźwięku. Czy zoom h-4 jest urządzeniem, którym mógłbym nagrywać takie rzeczy jak grupa osób śpiewająca + gitara klasyczna + flet ew. trąbka + jambe itp. Czym to nagrać?

Agnieszka 29 listopada 2007 Reply

Witam!
Fajna stronka 🙂
Chciałabym prosić o radę. Nie znam się tak szczegółowo jak tu opisujecie na różnych sprzętach.
Chce kupić sprzęt do nagrywania radiowych dźwięków. Który sprzęt będzie dla mnie lepszy MICROTRACK czy ZOOM H4? Liczy się głównie jakość i głośność nagrywania, jak długo włączony sprzęt trzyma bez ładowania, czy jest jakieś ograniczenie czasu nagrania na jednej ścieżce, przerzucanie dźwięków do komputera i ogólnie to co wiąże się z radiową pracą reporterską ze sprzętem. Proszę o wskazówki?

CyfrowaLama 4 grudnia 2007 Reply

Witam!
Drogi Monterze :Czy nagrane przez Ciebi dźwięki SFX oraz otoczenia mam tu na myśli dworzec,bazar,ulica itd. zostały zarejstrowane za pomocą wbudowanych mikrofonów?

monter 5 grudnia 2007 Reply

W 95% za pomocą wbudowanych w H4 mikrofonów. Kilkanaście dźwięków w wersji stereo było też nagrywanych za pomocą pary mikrofonów Behringer C-2.

Darek 10 stycznia 2008 Reply

Kupilem zoom h4 i przy dlugich nagraniach mp3 128 i 320, sprzet sie „zacina” i gubi kilka sekund, a przy nagrywaniu koncertów jest to b. dobrze slyczalne. Dlaczego?

MirekM 18 stycznia 2008 Reply

Właśnie zakupiłem H2 . Zastosowanie docelowe , to rejestracja 5.1 uroczystości weselnych . Sam H2 może zarejestrować 2xstereo . Centralny i basior uzyskiwany innymi metodami . Nieco zamieszania wprowadza mozliwość zamiany miejscami kanałów L z R . Opcja wprowadzona w najnowszej aktualizacji softu . Wyjaśnienie jest na dodatkowej stronie do instrukcji , ale tylko w .pdf – ie na stronie producenta (brak w wersji papierowej) . Dodam że bardzo szybko uzyskałem pomoc ze strony producenta na wątpliwości . Niemniej idea zamiany miejscami kanałów dla mnie , nie jest jasna . Tymczasem jestem na etapie testów . Na razie zarejestrowana ulica, fabryka . W planie , szersze w kościele , natomiast sala weselna to na żywioł i „w biegu” . Natomiast sama budowa , nieco mnie rozczarowała . Spodziewałem się obudowy raczej metalowej/magnezowej z drucianym grillem , takiej budowy niby mikrofonowej . Tymczasem mamy takie sobie plastiki . Chociaż po niezłych możliwościach i niskiej stosunkowo cenie , raczej nie powinienem być rozczarowany . Jednak wydaje mi się , że warto byłoby dopłacić za solidną obudowę .

Beata 9 lutego 2008 Reply

Witam!
Czy ktoś jest szczęśliwym posiadaczem instrukcji obsługi zooma 4 po polsku i mógłby mi przesłac?

mado 17 lutego 2008 Reply

Witam!
Proszę o pomoc gdzie można ściągnąć i jak zainstalować oprogramowanie do H4 w wersji 2.0. Na stronie poniżej znajduje sie tylko wersja 1.2., chyba że nie umiem szukać.
Pozdrawiam mado.
http://www.zoom.co.jp/english/download/software/h4.php

monter 17 lutego 2008 Reply

Przecież jest wszystko… 🙂

System Version 2.10 Nov 8, 2007
For the system version „VER=1.20” or later
http://www.zoom.co.jp/english/download/software/h4/H4_2.10E.zip

To jest przykładowo najnowsze uaktualnienie dla posiadanej wersji oprogramowania 1.2, nie oprogramowanie w wersji 1.2, tylko dla tej wersji. Proszę odczytać komunikat po załączeniu H4 i ściągnąć odpowiednie dla danej wersji uaktualnienie.

tomi 20 lutego 2008 Reply

Poziom ze standardowych ustawien wbudowanych mikrofonow + ustawiony GAIN na H daje mi tak na oko ze 40% wartosci poziomu glosnosci jaki uslyszalem w opublikowanych powyzej probkach.

Najlepsze jest to, ze gdy odsluchuje przez sluchawki podlaczone do H4 to wszystko slychac elegancko, powiedzialbym, ze nawet „przezadobrze”, ale po zgraniu probki na PC, czy tez wypaleniu z WAV audio CD jest kiepsko, bardzo kiepsko. Macie moze pomysl co moze byc tego powodem?

Aha, zeby nagrac poziom „standardowy” musze mowic do wbudowanych mikr. dosc glosno z odleglosci doslownie kilku cm. Z odleglosci juz 15-20 cm i donosnym glosie (GAIN=H) jest juz kiepsko.

Kiedys poszedlem na Centralna (W-wa) by nagrac wjezdzajacy pociag. Ustawienia wbudowanych mikr. (GAIN=M) co by nie przesterowac (pomyslalem). Potem wpuscilem takiego WAVe do kompa i odtworzylem w winampie, gdzie uprzednio sluchalem muzyczki z mp3. I… musialem wszystkie suwaki wlacznie z systemowym i potencj. w glosnikach podniesc na maksa by uslyszec, ze to pociag.

Raczki opadaja… :((

Zastanawiam sie nad reklamacja urzadzenia.

Antoni 4 marca 2008 Reply

To jak jest wkońcu z tym Zoom H4?
Dlaczego u nie których tak cicho nagrywa 🙁 ?

Antoni 7 marca 2008 Reply

A można podłączyć zoom H4 do keyboardu, tak żeby nagrywało to co się gra?

leszek 9 marca 2008 Reply

Co możecie powiedzieć o rejestratorze firmy NAGRA „ARES M II” czy SONY „PCM D-50”?

Beata 17 marca 2008 Reply

Czy ktoś mógłby mi przesłać instrukcję obsługi do zooma po polsku?z góry dziękuję 🙂

Antoni 5 kwietnia 2008 Reply

Kupiłem Zoom H4 i parkę Behringer C-2 i jestem bardzo z tego zakupu zadowolony. Niestety nie ma instrukcji po polsku ^^, ale to szczegół, bo angielski wcale nie jest taki trudny, a urządzenie łatwo obsłużyć nawet bez instrukcji. Spróbowałem nagrać pianino i podłączony keyboard oraz gitarę elektryczną z średnią czułością i muszę powiedzieć, że nagrania całkiem ładnie wypadły jak na takie małe urządzonko.

Zbyszek 26 kwietnia 2008 Reply

Mam pytanie, które już padło lecz nie było na nie odpowiedzi. Zoom H4 zaczął się zacinac , nagrywając w każdym formacie. Gubi kilka sekund nagrania w cyklach 20-30 sek. Zaczęlo się to od wymiany karty SD 4GB. Do tej pory nagrwałem na dołączonej karcie 512MB i było ok. Dodatkowo nie mogę wykonanć formatowania – error card !
Pozdrawiam i czekam na sugestie 😉

Zbyszek 26 kwietnia 2008 Reply

Problem z zacinaniem zlikwidowany !! zaktualizowałem oprogramowanie z 1.40 do 2.20. W dalszym ciągu jednak urządzenie nie może sformatować karty.

monter 28 kwietnia 2008 Reply

^^Odpowiedź znajdziesz na stronie producenta, ale nie będę po raz kolejny podała linka… 🙂

Nie wszystkie karty dobrze działają z H4 i wiadomo to nie od dziś, producent podaje te sprawdzone. Ja używam PQI 133x i są OK 🙂

leszek 2 czerwca 2008 Reply

Kupiłem H4 parę dni temu.Ma oprogramowanie 2.10,można formatować kartę,wyświetla informację o stanie bateri,czasie nagrywania oraz ile zostało do końca czasu na danej karcie i przy rodzaju kompresji.
Instrukcja jest w języku agielskim ale dołączona jest też w formie obrazkowej (przewodnik prostego nagrywania).
Nagrywa czysto i wyraźnie.

marcin 29 czerwca 2008 Reply

witam

zastanawiam sie nad kupnem zoom h4.
zastosowanie: nagrywanie dialogu w filmie / reportaz.
czy to urzadzenie nadaje sie tego celu?
czy moge napotkac na jakies klopoty, trudnosci?

czy aktualne update’y softu eliminuja opisywany tutaj cyfrowy beep i inne problemy?

prosze o odp.
dziekuje serdecznie

Kondzio 30 czerwca 2008 Reply

Witam. Mam pytanie. Czy można jakoś odzyskać dane po przypadkowym restarcie/resecie sprzętu. Nagrywałem dźwięk w kościele, rejestrator nagrywał ładnie, pięknie, w pewnym momencie został przypadkowo przewrócony i zresetował sie. Na karcie zapisał mi się plik który zajmuje 0 Kb, czy można sobie jakoś z tym poradzić aby odzyskać te dane?? Pozdrawiam Serdecznie.

Jero 3 lipca 2008 Reply

Kupiłem sobie owo urządzonko i mam z nim pewnien problem. W nagraniu pojawiają się co jakiś dziwne trzaski. Są to trzaski rzędu pojedyńczej próbki o bardzo dużej amplitudzie. Czy miał ktoś coś podobnego? Czego to może być wina? Pojawia się to przy nagrywaniu zarówno bateryjnym, z zasilaczem, w każdej częstotliwości próbkowania. Póki co nagrywałem tylko z wbudowanych mikrofonów… HELP!

Aras 10 lipca 2008 Reply

Witam mam pytanko.Posiadam mikrofon AG-MC100G dedykowany do kamery Panasonic DVC30E razem z adapterem i chciałbym podpiąć go do zoom H-2 poprzec taki przedwzmacniacz http://www.allegro.pl/item396834593_sm_pro_xpm1_przenosny_przedwzmacniacz_sound_import.html czy jest to dobry pomysł?

monter 11 lipca 2008 Reply

1. prawdopodobnie to wina karty, proszę zmienić i spróbować z inną.
2. Ten przedwzmacniacz to bardzo prymitywna konstrukcja, szumiąca, bez phantoma 48V który zdaje się wymaga ten mikrofon. Dodatkowo jest zasilany z zasilacza.

Jacek 8 września 2008 Reply

Monter – bardzo fajny tutorial. Mam H4 od prawie roku i spełnia dużą większość moich oczekiwań. Do moich celów brakuje mi jednej rzeczy: wyzwalania nagrywania na odległość np. pilotem. Często nagrywam się autorsko na estradzie i nie ukrywam, że ta funkcja byłaby b. przydatna. Czy byłaby techniczna możliwość dorobienia takiego moduliku zdalnego sterowania? Nie musiałoby to być zresztą wewnątrz H4.
Pzdr – J

monter 19 września 2008 Reply

W sprzedaży pojawił się podobno ZOOM H4 z „niebieską płytką PCB”. Prawdopodobnie Japończycy wprowadzili modyfikacje do schematu części zasilającej rejestratora.

Jakby ktoś to potwierdził było by fajnie 😛
Czyżby „cyfrowy pisk” zniknął w nowych H4? 😀

mellodeque 28 września 2008 Reply

Jakby się kto pytał…. Zoom H4 można zasilać bezproblemowo 12V akumulatorem żelowym (takim do np. alarmów) – coprawda zasilacz z Zoom’a podaje 9,6V, ale spokojnie Zoom H4 wytrzymuje 12V (pamietajmy o polaryzacji). Na akumulatorku 7Ah, pracujemy tak długo, ze nam sie juz nie chce… i to z pełnym zasilaniem +48V) – tak więc warto doposażyć się w mały aku żelowy i nie martwić się o prąd. (12V sprawdzone na modelu jednym z pierwszych jakie sie pojawiły… tj. z tej samej partii co Monterek ma…)

Miś 8 października 2008 Reply

Witam.

Mam pytanie do użytkowników H4. Czy Wasz rejestrator też ma problem z zapisaniem plików większych niż 1,99 GB?

W moim przypadku, po osiągnięciu dokładnie 2147483642 bajtów (przy nagrywaniu przy 96kHz/24bit odpowiada to 1h02m08s, przy 96kHz/16bit – 1h33m12s) Zoom zatrzymuje nagrywanie, zapisuje plik na karcie pamięci, po czym kontynuuje zapis w nowym pliku. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie czas zapisu tego pliku, który wynosi około 45 sekund i wiążący się z tym istotny brak części zarejestrowanego materiału.

Problem ten występuje przy korzystaniu zarówno z karty Kingston SDHC SD6/4GB oraz SanDisk SDHC Extreme III 4GB.

kyle 22 stycznia 2009 Reply

a ja szukam niewielkiego dyktafonu (do noszenia w kieszeni koszuli) który by nagrywał w PCM 16/44 lub 48kHz (dobrej jakości) za możliwie niewielką cene:)

nowy 22 stycznia 2009 Reply

Witam.
Mam problem. Otoz nabylem mniejszego brata H2 i wlasciwie dostalem to, czego sie spodziewalem… ale
kiedy probuje odtworzyc nagrany na karte SD plik wav albo mp3 przy uzyciu komputera albo odtwarzacza ze slotem SD nagranie jest strasznie ciche i trzeba znacznie podkrecic potencjometr glosnosci – niewspolmiernie do plikow mp3 pochodzacych z konwersji audio.
Jaka moze byc tego przyczyna?
Dzieki za pomoc,
Maciej

mado 26 stycznia 2009 Reply

Proszę o pomoc. W trakcie nagrywania do końca pojemności karty pamięciowej został zapisany plik, który nie można odtworzyć. Pewnie brakuje jakiejś informacji kończącej nagranie. Czy istnieje możliwość uratowania tak zapisanego pliku? Proszę pomóżcie.

Robert 14 kwietnia 2009 Reply

Witam, zoom H4 – już jest 😀

Mam pytanie do użytkowników
1)czy można używać kart SD dowolnych firm? (np SanDisk) czy tylko te które są podane na stronie producenta?

2)Czy ktoś wie czy można nagrać jednocześnie sygnał z wbudowanych mikrofonów (ZOOM H4) i z zewnętrznego mikrofonu/lub miksera? – i zapisanie ich jako osobne pliki.

Pozdrawiam

Piotr 21 kwietnia 2009 Reply

Mam podobny problem co niektórzy, czyli nagrany dźwięk jest strasznie cichy. Przykładowo nagrywam dźwięk z TV poprzez mikrofony na ustawieniu M. Kiedy do Zooma podłączę słuchawki i odsłuchuję nagrane pliki słychać wszystko OK. Jeżeli pliki odtwarzam w Winampie, prawie nic nie słychać. Jeżeli ustawię na H jest lepiej, ale trzymam mikrofon dosłownie 5 cm od głośnika…. Czy ktoś wie czym to może być spowodowane ? Może jakieś dodatkowe ustawienia … ? Kombinowałem różnie , i na AutoGain On i Off – to nic nie daje. Nagrywałem w 48kHz :/

CARGO 29 kwietnia 2009 Reply

Witam!

Chciałbym zapytać czy kolega Monter, miał okazję testować Zoom H4n ? Napaliłem się na H4, ale jakoś dowiedziałem się, że pojawił się H4n. Po cichu liczę, że usunięto wady znane z H4, ale przed zakupem chciałbym się dowiedzieć jak jest faktycznie. Proszę o info jak się sprawuje nowy Zoom.

CARGO 12 maja 2009 Reply

Kupilem H4n, jest cudowny pod kazdym wzgledem, wrescie moge nagrywac „prace kolei” Dziekuje Monterowi, za ten test, to dzieki Google i wyszukaniu Twojej strony wybralem odpowiadni rejestrator. Szacunek.

Adam 30 maja 2009 Reply

Jestem wręcz napalony na ten sprzęt, bo z tego co przeczytałem jest dość dobry. Jestem śpiewakiem i potrzebuje dobrego sprzętu do nagrywania. Zastanawiam się czy nie lepiej dolożyć kasę i ni ekupić sobie jednak H4n. Czy możecie mi doradzić? POzdrawiam

Mikolaj1 22 czerwca 2009 Reply

Pytanie do Monter-a; czemy zgasłeś?

CARGO 2 sierpnia 2009 Reply

Po kilku miesiącach pracy z rejestratorem mogę stwierdzić, że był to doskonały wybór. Świetnie się sprawdza w każdej sytuacji, nagrywałem śpiew ptaków, zapowiedź na dworcu PKP, burzę, deszcz, głos w małych i dużych pomieszczeniach, koncerty plenerowe, koncerty w kościele. Nigdy mnie nie zawiódł Zoom H4n. Doskonale sprawdza się „stamina mode” przy akumulatorkach firmy Pentagram pojemność 2400 nagrywania starcza na 9-10 godzin, zależy to oczywiście od producenta, pojemności akumulatorów, rodzaju pracy-ciągła czy przerywana, temperatury otoczenia itp. Reasumując, dobry wybór. PS Zastanawiam się nad dodatkowym mikrofonem, Monter przedstawił mikrofony, chciałbym dobrać mikrofon do rejestratora oraz do specyficznych nagrań-natura.

Moj adres email: martin6000@o2.pl

step 24 sierpnia 2009 Reply

Na początku odpiszę – dlaczego cicho nagrywa ?? !!! Dlatego byś mógł, jeden z drugim, zasiąść do kompa i na programie edycyjnym wyciągnąć ten dźwięk i zrobić z niego cudo mając pewność , że nie będzie niepotrzebnych przesterów. Jak Ci nadal za cicho to poszperaj w ustawieniach i dowal limitera bądź kompresora. Jeżeli nie wiesz o czym piszę – poczytaj.

Mam inny problem . PO zainstalowaniu najnowszego firm. zauważyłem ogromny przester przy nagrywaniu dźwięku liniowego. Problem jest zarówno przy XLR jak i Jack – jeżeli wiecie coś na ten temat będę dźwięczny. Niestety spieprzyłem przez tą wadę cały festiwal. Poziom jaki otrzymałem na h4 był niski ( ok – 10dB ), więc jestem ogromnie zaniepokojony zaistniałą sytuacją

Miś 1 września 2009 Reply

step: sygnał jest przesterowany i osiąga 0dB, czy przesterowanie pojawia się przy ujemnej wartości dB?

Jeśli przester pojawił się przy, jak wspomniałeś, -10 dB to znaczy, że prawdopodobnie regulowałeś czułość za pomocą softwareowej regulacji. Niestety w praktyce ta regulacja nie zmienia wzmocnienia, a jedynie zmienia głośność nagrania już po wzmocnieniu, więc zbyt wysoki poziom czułości na przełączniku i jednoczesny niski w „Input Menu” spowodować może przesterowanie z zachowaniem zapasu dynamiki.

Jedyna rozsądna regulacja wzmocnienia to ta za pomocą trójstopniowego przełącznika na obudowie, przy cyfrowym wzmocnieniu równym 100 dla każdego położenia przełącznika.

step 1 września 2009 Reply

było na najniższym poziomie(L na input1 i input2). Następnym razem będę musiał wypróbować automatyczny gain – mam nadzieję, że coś się zmieni

CARGO 5 września 2009 Reply

Dołączę 3 grosze…jak wiadomo z wcześniejszych moich wypowiedzi mam Zooma H4n. Mam podobny problem, co poprzednicy. Podczas rejestrowania jakiegokolwiek dźwięku, mimo podniesienia mocy sygnału wejściowego „gain” nawet do 3/4 wartości maksymalnej zapis na standardowych mikrofonach montowanych w rejestratorze, odtwarzany potem plik wav lub mp3 sa „ciche”. Co zrobić ?

Miś 6 września 2009 Reply

step: Auto Gain raczej niewiele pomoże, zmniejsza on jedynie cyfrowo „czułość” nagrania w trybie gotowości gdy sygnał osiągnie 0dB.

CARGO: Nie napisałeś co znaczy „ciche”. Np. przy nagrywaniu odgłosów natury to normalne, że otrzymuje się sygnał nawet poniżej -20dB. Najlepiej po zgraniu na komputer poddaj pliki normalizacji w którymś z edytorów audio, niemalże każdy posiada taką funkcję.

step 7 września 2009 Reply

Może niejasno się wypowiedziałem przy pierwszym wpisie

step: sygnał jest przesterowany i osiąga 0dB, czy przesterowanie pojawia się przy ujemnej wartości dB?

Przesterowanie pojawia się przy niskim sygnale podanym z line out – czyli z sumy miksera. Niestety problem pojawił się dopiero po zapodaniu nowego firmware. Próbowałem brać sygnał końcówkami XLR i duzy JAcek 0 niestety – zmian żadnych – wczoraj też nagrywałem koncercik – kolo dał mi dźwięk mocno skręcony w dół – przestery pojawiły sie przy głośniejszych partiach, ale nagranie nie jest złe. Zauważyłem, że dźwięk jest ostro cięty – niemal jak przy pomocy limitera.

Miś 14 września 2009 Reply

step:

Co znaczy mocno skręcony w dół? Możesz określić jaki był poziom na wyjściu miksera?
Zrobiłem taki test: wygenerowałem sinusoidę 1kHz, podałem na wejście miksera, na mikserze ustawiłem 0dB na wyjściu a następnie podałem z niego poprzez jacka sygnał na H4 z czułością ustawioną na „L” – żadnych przesterów.
Ponowię też swoje wcześniejsze pytanie: na jaką wartość masz ustawioną cyfrową czułość?

olo 19 grudnia 2009 Reply

a ja teraz zakupiłem Marantz’a PMD661 i do tego mikrofony Behringer C-4 i jestem max zadowolony.
Jednak zastanawiam się nad kupnem do niego innych bardziej profesjonalnych mikrofonów do zgrywania dźwięków typu sfx. Co polecacie ???

step 29 grudnia 2009 Reply

Witam po przerwie – zabiłeś mnie pytaniem o cyfrową czułość. Chyba coś przeoczyłem, podpowiedz mi gdzie się ją ustawia !!!
Co do przesterów w domowych testach zoom tez spisywał się znakomicie – sytuacja, niestety zmieniała się w „pracy na live”.
NA stole miałem skręcony sygnał o 60% – i niestety w kilku miejscach mi przesterowało pomimo tego, że miałem sygnał po racku pełnym „super sprzętu – limitery, eq, limitery …”
Poza tym zauwazyłem, że producent dał nowe firm. Właśnie ściągnąłem – zobaczę jak teraz działa moje cacka 😉
pozdrawiam

Miś 3 lutego 2010 Reply

„Cyfrowa czułość” to wartość Level w Input Menu. Jeśli podczas nagrania na którym powstał przester jej wartość była poniżej 100 to sprawa wyjaśniona.

CARGO 21 lutego 2010 Reply

Poddałem wszystkie „ciche” pliki normalizacji, wszystko ładnie gra, jak powinno. Używam Adacity. Darmowy i dość przyjemny program.

la gazetta 8 marca 2010 Reply

panowie proszę o pomoc. Kupiłem ostatnio młodszego brata h4, mianowicie zoom’a h2. I na gwałt potrzebuje mikrofonu zewnetrznego, jednak nie znam sie na tym jak odpowiednio mam go dobrac ów mikrofon do zooma.

ziom 4 kwietnia 2010 Reply

też chciałbym aby ktoś „znający się na rzeczy” zaproponował jakiś mikrofon w rozsądnej cenie tzn żeby nie kosztował od razu powyżej 500 zł. Da się wogóle coś wybrać ?

pingwin77 28 kwietnia 2010 Reply

poniżej 500 chyba nie ma nic na rynku. Ale aby wybrać mikrofon trzeba wiedzieć co się będzie nagrywać. Instrumenty, naturę, głos, koncerty… do wszystkiego trzeba innych mikrofonów. Cena od 400 do 8.000 zł. za sztukę. Tego dowiedziałem się podczas moich poszukiwań mikrofonów do bardzo wiernego nagrania natury. Mam 2 sztuki Zoom H4n, od tego wystartowałem, teraz przymierzam się do zakupu kilku mikrofonów z listy którą stworzyłem sam: Rode NTG3, Telinga PRO7, Sennheiser Me6x. Czy ktoś może coś dodać albo napisać o swoich doświadczeniach w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz