Transformator mikrofonowy TONSIL Te 3-377

Jest to transformator dopasowujący, zamknięty w grubościennej rurze (ekranie magnetycznym) z wyżarzonego armko – umożliwiający stosowanie bardzo długich przewodów połączeniowych. Do wejścia oznaczonego symbolem mikrofonu (koło i kreska na jego obwodzie) podłącza się mikrofon o niskiej impedancji (200 ohm), a wyjście podłącza do wejścia wzmacniacza o wysokiej impedancji (typ. ok. ≥30k).

Zastosowanie tego transformatora pozwalało na podłączenie mikrofonu np. MCU-53 do wejścia instrumentalnego o niższej czułości czy nawet do wejścia liniowego miksera. Dziś transformatorek może posłużyć do symetryzacji wejścia przedwzmacniacza lampowego (odpowiednio duża przekładnia do zastosowań lampowych( czy symetryzacji wejścia przedwzmacnaicza mikrofonowego zbudowanego w oparciu o niskoszumny wzmacniacz operacyjny (np. NE5534). Z uwagi na dość wysoka impedancję wyjściową, TE3-377 nie da się użyć jako symetryzator wejścia, DI-BOX np. dla kamery DV, Mini Disca czy wejścia mikrofonowego komputera. Wejście mikrofonowe (imp. około 2kohm) było by nadmiernie obciążone wysoka imp. wyjściową transformatora.

Dane techniczne:

  • Impedancja wejściowa: 200 ohm (rezystancja DC 60 Ohm),

  • Impedancja wyjściowa: 10kohm (rezystancja DC ~7000 Ohm),

  • Przekładnia napięcia: 1:9,

  • Pasmo przenoszenia: 40-15.000 Hz,

  • Odchyłki charakterystyki względem 1kHz: -2dB/+3,5dB.

 

Rozebrany moduł transformatorka

Transformatorek

Monter, styczeń 2013

One Comment

Zbyszek 27 listopada 2015 Reply

Przekładnia napięcia chyba jednak 1:3, dlatego Te3. Pasmo przenoszenia mógłbyś pokazać mierząc go Rightmark Audio Analyzerem.

Dodaj komentarz