Szafka RACK 19″ na bazie stolika nocnego IKEA RAST

Potrzeba matką wynalazku, a internet często jest inspirujący… :). Pomysł z wykorzystaniem popularnego mebla z IKEI podpatrzyłem właśnie w sieci. Postanowiłem wykonać swoją szafkę RACK.

Stolik nocny IKEA RAST jest od kupienia w sklepach IKEI lub na Allegro. Jej wewnętrzny wymiar idealnie pasuje do szerokości paneli RACK standardu 19″, a dokładniej mówiąc panele te wchodzą bez zapasu szczeliny. Szafka wymaga drobnej przeróbki, ponieważ jej jedna ścianka jest odsunięta od krawędzi i żeby optymalnie wykorzystać wewnętrzną przestrzeń i móc upakować max. ilość sprzętu, trzeba nawiercić sześć dodatkowych otworów przy krawędziach ścianek bocznych (9mm od górnej krawędzi – patrz foto). Do wnętrza stolika można włożyć maksymalnie 7 urządzeń o wysokości 1U. Ponieważ szerokość wnętrza jest bez zapasu szczeliny, ogranicza nam to trochę pole do wykorzystania dostępnych szyn do mocowania śrubami urządzeń. Jedyna szyna jaką udało mi się dobrać, to wąski profil o oznaczeniu Adam Hall 6161 (do kupienia w KorykCase, Thomannie). Docinamy go na odpowiednią długość, dokręcamy go do bocznych ścianek wewnętrznych, lekko cofając (np. 10..15mm).

Od spodu przykręciłem 4 kółka obrotowe, będą pomocne przy przesuwaniu szafki  po podłodze.

 

 

 

 

Monter, luty 2013

One Comment

Krystian Różycki 8 grudnia 2017 Reply

Niestety, po kilku latach IKEA przestała produkować ten mebel, tak więc pozostaje chyba jedynie zakupić płyty MDF i samemu wykonać taki drewniany rack.

Dodaj komentarz