Skokowy potencjometr wzmocnienia GAIN

Zdobycie potencjometru o charakterystyce wykładniczej (Na „Zachodzie” oznaczane literką C, w Polsce „B”), potrzebnego do budowy przedwzmacniacza mikrofonowego opartego na układzie INA217 lub INA103 jest nie jest proste. Dodatkowo są to potencjometry węglowe, które wprowadzają do toru audio duże szumy własne.

Alternatywą może być budowa własnego potencjometru – a właściwie przełącznika wzmocnienia. W sklepach elektronicznych najczęściej spotykane są przełączniki 12-to pozycyjne, jednosekcyjne, ale buszująć w internecie można trafić na np. 24 pozycyjne (www.semicon.com.pl). Im więcej pozycji posiada przełącznik tym dokładniejszą regulację wzmocnienia możemy uzyskać.

Zaletą takiego przełącznika oprócz doboru wzmocnienia w/g własnych potrzeb jest to że możemy wykorzystać, a nawet powinniśmy, metalizowane rezystory, które mają mniejsze szumy niż popularne węglowe (potencjometry węglowe).

Wyliczenie wartości poszczególnych rezystorów opiera się o prosty wzór:

Wzór do obliczeń

gdzie: G- Wzmocnienie dla danej pozycji przełącznika [V/V], Rg – wartość rezystora [ohm]

Znając szereg rezystorów metalizowanych o tolerancji 1% należy podstawiać kolejno ich wartość do wzoru i wyznaczać wartość wzmocnienia (V/V). Minimalna wartość rezystora to 10 ohm, dla którego maksymalne wzmocnienie wynosi 60dB (1000x). Producent układów INA217/INA103 nieco ułatwił konstruktorom zadanie i podał w tabelce przykładowe wartości rezystorów i odpowiadające im wzmocnienia (dB i V/V), być może nie sprawdzą się one w codziennej pracy przedwzmacniacza, więc może zajść potrzeba doboru ich w sposób empiryczny.

Przydatny konwerter wzmocnienia V/V na dB znajdziecie pod tym linkiem.

 

gain_tabela

 

Przełącznik po zmontowaniu:

Po amontowaniu, widać drabikę rezystorów

Widok po zmontowaniu

 

Monter

4 komentarze

Bielin 8 stycznia 2007 Reply

Witam. Wydaje mi się, iż „G” we wzorze nie jest w dB a w V/V. Można sprawdzić podstawiając dane z tabelki . Swoją drogą, czy ktoś wie gdzie można kupić przełącznik 2x 24poz? Pozdrawiam.

monter 24 kwietnia 2013 Reply

Tak, już poprawione. Przełączniki takei czasami można spotkać na Allegro. Ciekawa ofertę ma też sklep http://WWW.SEMICON.COM.PL, mają tam jedno sekcyjne – 24 pozycyjne.

http://sklep.semicon.com.pl/shop2/?lang_id=2&id_category=306&id_product=1892

Poza tym niestety takie sklepy jak Farnell, Mouser itp.

Dodaj komentarz