Prace nad przedwzmacnaiczem FONIA WAB-82 wymusiły użycie tłumika sygnału, pozwalajacego przebadać to urządzenie za pomocą sygnału o poziomie liniowym. Pokusiłem się o zmontowanie porządnego tłumika, pozwalającego na wybór tłumienia sygnału, przydatnego na każdą okazję.
Budowa tłumika nie jest trudna, potrzebować będziemy 4 pary rezystorów + dodatkowy bocznik, dwa złącza XLR (męskie i żeńskie), obudowę (najlepiej stalową/aluminiową) i przełącznik obrotowy 5 pozycyjny, gałka. Układ ze schematu poniżej montujemy „na pająku” dolutowywując elementy do wyprowadzeń przełącznika.
Jest to tłumik o budowie „U”, więc należy zwrócić uwagę od której strony podłączamy źródło sygnału. Dobrane rezystory powinny być wysokiej jakości, metalizowane, a ich wartości dobrane blisko siebie parami. Tłumik najlepiej zamontować w ekranującej obudowie, z wyprowadzonymi przewodami jak na zdjęciach poniżej, lub z gniazdami XLR zamontowanymi w obudowie. Ostatnia pozycja przełącznika to przepuszczenie sygnału bez tłumienia. Nie jest ona konieczna, ale może być przydatna do testów.

Dla mnie wygodniej było wyprowadzić przewody z obudowy i używać je do połączeń. Obudowa to odlew aluminium, bardzo solidna i stabilna. Tak zmontowany tłumik można oczywiście używać do tłumienia sygnału z np. mikrofonu, czy konwertowania sygnału liniowego na mikrofonowy (tłumienie 40dB). Tłumik przepuszcza napięcie phantom.



Przygotowałem też panel. Można go wydrukować na folii samoprzylepnej i nakleić na dowolną obudowę. Plik tlumik_pad_regulowany_panel.pdf zawiera dwa obrazy przygotowane do wydruku na drukarce laserowej.
Monter, czerwiec 2013.
2 komentarze
Takie pytanie co do naklejki…wydaje mi się że drukarka laserowa chyba roztopi folię samoprzylepną? Użyłeś jakiejś specjalnej wzmocnionej ? 🙂
Stosowałem specjalną folię samoprzylepną dla drukarek atramentowych. Matowa. Toner trzyma się bardzo dobrze, nie da się go łatwo zdrapać. Folia przechodzi przez drukarkę bez stresu.