Regulowany tłumik PAD (dzielnik sygnału „U”)

Prace nad przedwzmacnaiczem FONIA WAB-82 wymusiły użycie tłumika sygnału, pozwalajacego przebadać to urządzenie za pomocą sygnału o poziomie liniowym. Pokusiłem się o zmontowanie porządnego tłumika, pozwalającego na wybór tłumienia sygnału, przydatnego na każdą okazję.

Budowa tłumika nie jest trudna, potrzebować będziemy 4 pary rezystorów + dodatkowy bocznik, dwa złącza XLR (męskie i żeńskie), obudowę (najlepiej stalową/aluminiową) i przełącznik obrotowy 5 pozycyjny, gałka. Układ ze schematu poniżej montujemy „na pająku” dolutowywując elementy do wyprowadzeń przełącznika.

Jest to tłumik o budowie „U”, więc należy zwrócić uwagę od której strony podłączamy źródło sygnału. Dobrane rezystory powinny być wysokiej jakości, metalizowane, a ich wartości dobrane blisko siebie parami. Tłumik najlepiej zamontować w ekranującej obudowie, z wyprowadzonymi przewodami jak na zdjęciach poniżej, lub z gniazdami XLR zamontowanymi w obudowie. Ostatnia pozycja przełącznika to przepuszczenie sygnału bez tłumienia. Nie jest ona konieczna, ale może być przydatna do testów.

Schemat elektryczny tłumika sygnału
Schemat elektryczny tłumika sygnału

 

Dla mnie wygodniej było wyprowadzić przewody z obudowy i używać je do połączeń. Obudowa to odlew aluminium, bardzo solidna i stabilna. Tak zmontowany tłumik można oczywiście używać do tłumienia sygnału z np. mikrofonu, czy konwertowania sygnału liniowego na mikrofonowy (tłumienie 40dB). Tłumik przepuszcza napięcie phantom.

 

tlumik_pad_regulowany_01
Zmontowany tłumik

 

tlumik_pad_regulowany_02
Panel naklejony na obudowę
tlumik_pad_regulowany_03
Widok od strony montażu

Przygotowałem też panel. Można go wydrukować na folii samoprzylepnej i nakleić na dowolną obudowę. Plik tlumik_pad_regulowany_panel.pdf zawiera dwa obrazy przygotowane do wydruku na drukarce laserowej.

tlumik_pad_regulowany_panel_czolowy

Monter, czerwiec 2013.

2 komentarze

Jaras 18 lutego 2014 Reply

Takie pytanie co do naklejki…wydaje mi się że drukarka laserowa chyba roztopi folię samoprzylepną? Użyłeś jakiejś specjalnej wzmocnionej ? 🙂

monter 20 lutego 2014 Reply

Stosowałem specjalną folię samoprzylepną dla drukarek atramentowych. Matowa. Toner trzyma się bardzo dobrze, nie da się go łatwo zdrapać. Folia przechodzi przez drukarkę bez stresu.

Dodaj komentarz