Przewody pomiarowe XLR/TRS – BNC

Przy uruchamianiu urządzeń elektroakustycznych często wykorzystuje się generator i oscyloskop. Najczęściej w/w urządzenia mają wejście/wyjście nie symetryczne, więc jak poradzić sobie z pomiarem wejście/wyjścia symetrycznego np. miksera? Trzeba odpowiednio spreparować przewody.

Niestety tylko bardzo drogie generatory i oscyloskopy są wyposażone w wejścia/wyjścia symetryczne. W zasadzie są to głównie wyspecjalizowane przyrządy do pomiarów torów audio. Pomysł na rozwiązanie tego problemu podpatrzyłem w instrukcji obsługi miksera firmy STUDER. Podają tam jak podłączyć standardowy generator i miliwoltomierz aby sprawdzić połączenie symetryczne. W zasadzie sprawa jest prosta, a polega na tym, że sygnał dodatni podajemy na styk 2 złącza XLR, masę generatora/oscyloskopu/miliwoltomierza podłączamy do styku nr 3 XLR, natomiast ekran przewodu podłączony jest tylko od strony złącza XLR. Przedstawia to poniższy rysunek z instrukcji:

 

studer_pomiar_generator

Sposób prosty, ale należy zwrócić uwagę że w takim przypadku mierzymy napięcie Vp-p (peak to peak) i takie samo podajemy z generatora do wejścia urządzenia. Vp-p wynosi 2x Vpk (peak).

Podobnie spraw ma się z przewodami BNC – TRS 1/4″. Przy czym styk gorący to czubek wtyku (TIP), a zimny to pierścień (RING).

Monter, luty 2013

Dodaj komentarz