Pomiar impedancji wyjściowej

Prosty w realizacji pomiar impedancji wyjściowej urządzenia znaleźć można w nocie aplikacyjnej AS048 opublikowanej przez Jensen’a.

Pomiar ten można wykonać dla impedancji mniejszych niż 1kΩ, a metoda ta pozwala określić jej wartość z dokładnością 1%. Niestety nie nadaje się do pomiaru imp. wyjściowej wzmacniaczy mocy, ale dla przedwzmacniaczy mikrofonowych, czy liniowych jak najbardziej.

Do wykonania pomiaru będziemy musli zbudować układ w/g poniższego schematu. Potrzebować będziemy generator audio, miliwoltomierz sygnałów akustycznych i rezystor 100KΩ – najlepiej precyzyjny 0,5…1%.

 

pomiar_impedancji

Podłączamy wszystko jak na rysunku powyżej, na generatorze ustawiamy częstotliwość 1kHz (można wybrać inną i dalsza procedura się nie zmienia) o poziomie wyjściowym 10Vrms (+23dBu) (napięcie mierzymy woltomierzem w punkcie A), teraz przez rezystor 100kΩ płynie nam prąd o natężeniu 0,1mA (I=10/100 000Ω). Włączamy woltomierz audio między masę a punkt B i mierzymy napięcie. Impedancja wyjściowa urządzenia będzie stanowiła wartość odczytaną ze skali woltomierza (zakres w miliwoltach) pomnożoną przez wartość „10”. Przykładowo- z woltomierza odczytaliśmy 20mV, mnożymy to przez 10 i otrzymujemy impedancje wyjściową równą 200Ω. Odczytane 60mV da nam impedancję 600Ω. Należy pamiętać, aby badane urządzenie było zasilane jak podczas normalnej pracy. Bardzo dobrym generatorem do tego pomiaru może być popularny Meratronik G432, który ma możliwość ustawienia poziomu wyjściowego 10Vrms

 

Monter, luty 2013

Dodaj komentarz