Modyfikacje mikrofonów MCU53 i MCO52

MCU-53/MCO-52 zostały zaprojektowane przeszło 20 lat temu, technika idzie do przodu, można więc pokusić się o małą ingerencję w układ elektroniczny mikrofonu i tym samym trochę uspołecznić te mikrofony :).


1. Modyfikacje układu wzmacniacza i konwertera impedancji mikrofonu

W pierwszym stopniu zastosowano popularny tranzystor polowy BF245A, możemy go zamienić na 2SK170 o lepszych parametrach – należy tylko pamiętać o odwróceniu 2 nóżek, ponieważ te tranzystory mają rożne wyprowadzenia (wszystko widać w notach katalogowych.

W drugim stopniu wejściowym znajdziemy starego typu tranzystor BC149C, który można wymienić na współczesny, niskoszumny BC550C/B.

Tranzystor BF245 pracuje jako wzmacniacz wstępny, oraz konwerter bardzo wysokiej impedancji wkładki pojemnościowej. Tranzystor BC149 to drugi stopień wzmacniacza sygnału. Warto aby oba stopnie były niskoszumne. Wymiana tych tranzystorów daje zauważalny spadek szumów dobrze widoczny przy cichych nagraniach.

Wymiana tranzystorów

2. Modyfikacja sposobu zasilania mikrofonu

Mikrofon typowo zasilany jest baterią 6V (4LR44) , ale jest też możliwość użycia zasilacza zewnętrznego. Napięcie o wartości 6V należy podać  na styk nr 5 gniazda DIN5 w mikrofonie. Nie ma potrzeby jednoczesnego wyjmowania baterii.

W mikrofonie napięciem 6V zasilane są tranzystory, oraz znajduje się tam przetwornica która napięcie 6V podwyższa do wartości ~50V. Napięcie to służy do spolaryzowania okładzin wkładki pojemnościowej.

Najlepiej było by usunąć cały układ przetwornicy i napięcie phantom 48V podać rezystorem bezpośrednio na wkładkę, ale po drodze musimy jeszcze zasilić układ wzmacniacza sygnału i konwertera impedancji. Wymagało by to przebudowy całego układu mikrofonu. Na tym etapie nie warto podejmować takich działań, a prostszym rozwiązaniem jest zbudowania prostego „zasilacza”, mieszczącego się we wtyku DIN5. Układ składa się z trzech elementów: dwóch rezystorów i jednej diody Zenera 5,5..6V.

Warto użyć dwóch metalizowanych rezystorów o tolerancji 1%, warto sparować ich wartości Parowanie polega na dobraniu takich samych rezystorów o jak najbliższej sobie wartości. W tym celu kupujemy np. 10 rezystorów i miernikiem je dobieramy.

Jest też praktykowane przesyłanie napięcia 6V razem z sygnałem z mikrofonu, w 3 żyłowym przewodzie mikrofonowym. Nalezy w tym celu przygotować tandem przedwzmacniacz mikrofony z wejściowym złączem mikrofonowym np. 4..5pinowy XLR i MCU53/MCO52 z wyjściem DIN5. Na jeden z pinów złącza XLR przedwzmacniacza podajemy napięcie 6V. Łączymy wejście przedwzmacniacza z wyjściem mikrofonu odpowiednio przygotowanym kablem mikrofonowym i jesteśmy uniezależnieni od trudno dostępnej baterii 6V. Napięci eto powinno być dobrze odfiltrowane z zakłóceń.

 

3. Wymiana gniazda DIN5

 

Zastosowane w mikrofonie gniazdo DIN5 to archaizm, obecnie do podłączenia mikrofonu stosuje się gniazda XLR. Akurat tak się złożyło, że budowa umożliwia dość łatwą wymianę tego złącza,

Potrzebny będzie wtyk XLR męski f-my PROEL. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej sprawdza się wtyk dokładnie taki jak użyty na zdjęciu. Ma średnicę prawie idealnie pokrywającą się ze średnicą wewnętrzną korpusu mikrofonu. To wiele uprasza. Wtyk ten należy obciąć od strony gwintu, dzięki temu będzie można go trochę cofnąć i krawędź nie będzie wystawała poza obrys obudowy.Ułatwi nam to także lutowanie przewodów.

Drugą rzeczą jaką musimy zrobić jest wyjęcie gniazda DIN i obcięcie całej końcówki z pojemnikiem na baterie. Przed wyjęciem gniazda DIN rozlutowujemy przewody i opisujemy je, będą nam potrzebne. Przylutowujemy opisane przewody do gniazda XLR, oraz wkładamy tam układ zasilania pokazany w pkt.2. Teraz mikrofon będzie zasilany tylko z phantomu miksera czy przedwzmacniacza.

Wkładamy wszystko do obudowy mikrofonu, gniazdo XLR przykręcamy śrubką (długość około 10..12mm) poprzez otwór w obudowie który należy nawiercić odmierzając uprzednio odpowiednią jego odległość od krawędzi obudowy mikrofonu.

 mcu_mco_mod_02.jpg

 mcu_mco_mod_04.jpg

 mcu_mco_mod_03.jpg

4. Kable połączeniowe

Kabel oryginalny UNITRA KM13:

Oryginalny kabel UNITRA

Schemat

Kabel do podłączenia MiniDisc’a, do komputera, cyfrowego rejestratora audio. Po włożeniu wtyku do gniazda DIN uruchamia się zasilanie bateryjne mikrofonu (zwora). Jeżeli mikrofon jest nie używany, należy wyjąć wtyk:

Kabel do Mini Disca

Wtyk DIN5 z nakrętką

Wtyk TRS 1/8' NEUTRIK

Schemat

Kabel do miksera:

Mikrofon zasilany „phantomem”. Opis zasilania w pkt.2:

Kabel do podłączenia do miksera

Schemat kabla

Mikrofon zasilany z wewnętrznej baterii. Po włożeniu wtyku do gniazda DIN uruchamia się zasilanie bateryjne mikrofonu (zwora). Jeżeli mikrofon jest nie używany, należy wyjąć wtyk:

Schemat kabla

4. Osłona przeciwwietrzna

Oryginalna osłona dołączana do mikrofonu radzi sobie całkiem przyzwoicie, ale na większy wiatr potrzebne jest coś ekstra. Są dwa sposoby na zrobienie „kota”, którego można używać przy dużych podmuchach.  Pierwszy – obszywamy oryginalną osłonę sztucznym futerkiem. Ale czasami oryginalna osłona wystarcza i szkoda ją modyfikować, więc jest drugi sposób – to zakup odpowiedniej gąbki mikrofonowej (np. z katalogu Monacor czy na Allegro), która sama w sobie też może być przydatna po nałożeniu na mikrofon. Ale możną ją także obszyć futerkiem.Taki zestaw gąbka + sztuczne futerko daje się stosować nawet przy małych huraganach :). Należy pamiętać, że zakładanie jakichkolwiek ustrojstw na główkę mikrofonu powoduje w jakimś tam stopniu degradację dźwięku docierającego do wkładki mikrofonowej.Tak więc, jeżeli nie potrzeba, nie używaj takiej osłony.

Opis podobnej osłon przeciwwietrznych opisywałem też tutaj.

Zbieramy materiały:

Zbieramy materiały...

I obszywamy oryginalną osłone sztucznym futerkirm:

Po obszyciu futerkiem...

Mikrofon MCU w „boju”:

Wygląd osłony

Na otwartej przestrzeni, w dość wietrzny dzień, podczas nagrywania przejazdu pociągu:

W boju... :)

Monter

(ostatnia aktualizacja 05 stycznia 2011r.)

15 komentarzy

Dawid 26 października 2006 Reply

Witam,
Gdzieś czytałem że ma pan w planach wsadzenie do tego mcu elektroniki z akg c1000s- czy ma pan schemat tego akg?
pozdrawiam

monter 27 października 2006 Reply

Był kiedyś taki plan… zdobyłem nawet elektronikę z mikrofonu AKG C5900, ale stwierdziłem że nie warto. Potrzebny mi jest mobilny mikrofon – zasilany z baterii, a jak trzeba to podłączam odpowiedni kabelek i zasilam go z pahntomu 48V. Elektronikę z AKG użyłem do zrobienia adaptera za pomoca którego można podłączyć mikr. elektretowy do miksera z wejściem XLR.

Dawid 1 listopada 2006 Reply

Czy zasilanie go z baterii zmniejsza szumy? Wymieniłem w jednym z moich mcu tranzystor bc149 na bc547b i w porównaniu z drugim mcu bez modyfikacji nie ma żadnej różnicy w poziomie szumów. Ma pan jeszcze jakieś inne pomysły na modyfikację? Czy zasilanie zewnętrzne (z pomocą diody zenera) może zwiększać szumy?

kamol 27 lipca 2007 Reply

Pozdrowienia.
Doceniam twoją pracę po też lubię majsterkować. Mam satysfakcję jak coś naprawie mimo że zajmie mi to pół dnia (nawet jeśli koszt nowego to równowartość godziny mojej pracy zarobkowej). Podziwiam Twoją pomysłowość i oczywiście umiejętność jej wykorzystania. (Szczególnie fajny jest sterownik do winampa 🙂
Mam też pytanie odnośnie Tonsili:
Mam takie dwa dookólne i oprócz tego że chce je przerobić na zasilanie fantomowe chcę również wymienić ten wspominany tranzystor (BC149C) na niskoszumowy ale ktoś tu napisał że to nic nie daje (?) Jak to jest? Może wymiana tego pierwszego (BF245A) by coś dała (jeśli jest jakiś jego odpowiednik). Proszę o wyczerpującą odpowiedź

Mam jeszcze jeden problem: swoje tonsile zasilam takim prostym transformatorem (buczą strasznie 50Hz) i są strasznie czułe nie problem jest je przesterować nawet jeśli zmniejszam napięcie na zasilaczu do 1,5 V spada ich czułość troche maleje też odstęp od szumów ale dalej przesterowywują. Na pewno nie nadają sie na overheady perkusji (przynajmniej moje) czy jest jakaś możliwość zainstalowania tłumika w tym mikrofonie?
Dzięki.
Pozdrawiam.

monter 8 sierpnia 2007 Reply

Wymiana BC149 u mnie obniżyło poziom szumów o jakieś 3..5dB… Wymiana BF245 prawdopodobnie tez może coś dać, ale nie próbowałem, należało by znaleźć jego „zachodni” odpowiednik (np. jakiś japoński).

Przeróbka mikrofonów na zasilanie fantom jest pokazana w dziale D-I-Y Montera.
W przypadku zasilenia zewnętrznym źródłem napięcia, musi być ono dobrze odfiltrowane! Napięcie zasilania to 6V +-0,5V.

MCU/MCO charakteryzują sie średnim poziomem wyjściowym (o ile pamiętam około 8mV), więc nie powinny tak łatwo przesterowywać wejścia mikrofonowego. Spotkałem sie z opiniami ze przyzwoicie sie nimi nagrywa np. werbel.. a tam poziom jest tez spory i nie ma przesterów :).
Pozimu wyjściowego z mikrofonu nie regulujemy napięciem zasilania a tłumikiem, czy to w postaci rezystorów czy to w postaci potencjometru (np. potencjometr 10k LOG wpięty między styk 2 a 3 wtyku XLR).

pawq 5 października 2007 Reply

BC149 siedzi na wyjściu i niewiele szumów wnosi do układu i jego wymiana na lepszy (BC550, 2SC2240 itp.) może ale nie musi polepszyć własności szumowe mikrofonu. Wszystko zależy od tego jaki BC149 się trafił. To b.stary tranzystor do tego produkowany w Polsce i mający b.duże rozrzuty. Natomiast wymiana BF245 (także robiony w Polsce) na jego zagraniczny odpowiednik o tej samej nazwie, lub lepiej np. na 2SK170 lub LSK170 albo od biedy na 2N5457 obniży szumy pierwszego stopnia znacznie 🙂

trepanator 9 listopada 2007 Reply

podczas konstrukcji kabla do MD nasunęły mi się takie oto wątpliwości (a specjalistą nie jestem, więc proszę o komentarz):
wyjście mikrofonu jest symetryczne, a więc jeśli wykorzystamy tylko syngnał ze styku 1, a ten z 3-go podłączymy do masy, to niejako na końcu otrzymamy połowę wartości sygnału, w dodatku eliminuje to filtrację zakłóceń, czyli istotę wyjścia symetrycznego.mylę się?
sądzę, że kłopotliwe było by konstruowanie przy MD układu sumującego i odwracającego fazę? innymi słowy, w zastosowaniach przenośnych nieuchronny jest spadek skuteczności i podwyższony poziom zakłóceń.

Radek 4 grudnia 2007 Reply

Witam!!! Po pierwsze super strona, wiele ciekawych rzeczy sie z niej dowiedzialem:-)))
Mam pytanie co do kabla do MD. posiadam mikrofon MCU-53. Przerobilem kabel tak aby pasowal do MD. Z MD dziala ok. ale ten sam kabel i mikrofon podlaczylem do wejscia mikrofonowego kamery JVC GZ-HD7 i zaczely sie jaja bo zacząłem odbierać radio!!!:-)) W tym samym miejscy podłączyłem MD (SONY MZR-700)i wszystko gra. Ma ktoś jakiś pomysł dlaczego tak jest??? Jeszcze sprawdze czy aby napewno dobrze polutowałem kabel i może użyje lepszego kabla niż ten oryginalny do MCU-53. Mam jeszcze pytanie: Słyszałem, że mogę tak zlutować kabel, żeby nie podłączać masy. tzn. do dżeka lutuje „+” a do masy dżeka „-” masy nie lutuje nigdzie… czy takie połączenie jest coś warte???
Pozdrawiam i z góry wielkie dzięki za pomoc.
Radek

szaniasz 9 marca 2009 Reply

witam
mam nieco banalne pytanie i prośbę o pomoc zarazem
jak przerobic kabel mic na kabel do mikrofonu pojemnościowego wie ze jest jakaś różnica ale nie bardzo mogę trafić z lutowaniem pozdrawiam
Anka

arek 25 października 2009 Reply

witam mam pytanko gdzie mogbym kupic taki kabel do podlaczenia tego mikrofonu gg 6978835

ryszard 15 grudnia 2009 Reply

mam na zbyciu MCO 52 przerobiony na zasilanie Phantomem 48v i z wymieniona wtyczka na XLR za 120 pln moze kogos zainteresuje

admys 18 listopada 2010 Reply

Witam,
Od czasu do czasu używam tych mikrofonów i chyba z niezłym skutkiem. Ostatnio zrobiłem dźwięk do prezentacji zdjęć przyrody:
http://www.chem.uw.edu.pl/people/AMyslinski/zielono/

Lepiej jest to oglądać w MSIE, bo dźwięk jest jako tło. Inne przeglądarki (oparte na Mozilla) wymagają otwarcia oddzielnego okna dźwiękowego z załączonego tam linku.
Pozdrawiam
A.M.

Matmin 20 lutego 2012 Reply

Witam. Świetnie, że znowu Pana strona działa 🙂
Mam pytanie, jeśli chodzi o zasilanie phantomem, jakiej mocy Diody Zenera i rezystorów użyć?

Radek 21 lipca 2014 Reply

Witam,

jeśli o mnie chodzi to wymieniłem w mikrofonie jakiś czas temu tranzystor BC149C na BC550C/B i szumy spadły znacząco więc przeróbka się udała. Teraz chciałbym wymienić BF245A na ten 2KS170 z nadzieją, że jakoś jeszcze się poprawi. Mam tylko pytanie, czy to musi być jakiś określony typ tego tranzystora? są jakieś BL… poza tym różne są oznaczenia. Monter, czy możesz napisać jaki konkretnie wlutowałeś? Na allegro znajduję na dzisiaj jakie oznaczenia tego tranzystora na różnych aukcjach:

K170 BL 0K
K170 BL 4D (albo 40 – trudno mi odczytać)
K170 BL 3A

będę wdzięczny za pomoc. Dzięki za super artykuł i Pozdrawiam

Radek

Dodaj komentarz