Modernizacja elektroniki mikrofonów pojemnościowych TONSIL

Po dość długim czasie wreszcie udało mi się zrobić płytkę na podstawie popularnego schematu który krąży po internecie.

Układ posłużyć ma do modernizacji starych mikrofonów pojemnościowych, w moim przypadku użyłem zwłoki MCO-52, który zakupiony za kilka zł kiedyś na Allegro, przeleżał kilka lat w szufladzie.

OPIS

W schemacie nie ma nic szczególnego, taką konstrukcję elektroniki można spotkać w 80% mikrofonów budżetowych. Układ bardzo dobrze współpracuje z wkładką pojemnościową WCO30 i WCO31 Tonsila, dając na wyjściu nieco mocniejszy sygnał niż oryginalna elektronika wkładana przed laty do pojemnościowych mikrofonów Tonsila. Jedyną jej wadą w stosunku do starej wersji jest to że, zasilić ją możemy tylko napięciem phantom, układ nie ma przewidzianej przetwornicy podwyższającej napięcie małej baterii do około 50V, potrzebne do polaryzacji wkładki pojemnościowej.

MONTAŻ

Po rozmontowaniu mikrofonu MCU/MCO wyjmujemy starą płytkę i zastępujemy ją nową. Możemy zostawić stare złącze DIN5, lub obciąć koszyk baterii i w to miejsce wstawimy równeż obcięty wtyk XLR. Szczegóły myślę, że dobrze widać na zdjęciach poniżej:

 Zmodernizowana płytka

 mcu_mco_mod_01.jpg

 mcu_mco_mod_03.jpg

 Płytkę wykonujemy metodą termotransferu. Grubość laminatu to 1mm, nie więcej. Zastosowane kondensatory powinny mieć jak najmniejsze rozmiary, w środku obudowy mikrofonu jest naprawdę ciasno i ciężko jest zmieścić wszystko na tak małej powierzchni, dlatego część elementów jest montowanych powierzchniowo. Ze starej płytki wymontowujemy też pozłacany styk kapsuły i wlutowywujemy go do nowej płytki.

Jako tranzystor Q1 proponuję zastosować niskoszumnego FETa 2SK170, w ostateczności popularnego BF245. Jest do kupienia w sklepie TME i na Allegro. Największy problem stanowić będzie zdobycie dwóch rezystorów 1Gohm. Można je wyjąć ze starej elektroniki mikrofonu, lub próbować zdobyć gdzieś w internecie. Jakby były z tym problemy, to w ostateczności można zastosować jakiś największy dostępny rezystor przewlekany, np. 500Mohm itp. lub połączyć dwa, bo miejsce akurat na te elementy powinno się znaleźć…

Pobierz schemat w pliku PDF

Wkrótce więcej zdjęć.

Monter, Listopad 2010.

7 komentarzy

Rafał 28 grudnia 2010 Reply

Wydaje mi się że schemat ideałowy nie pokrywa się ze schematem. Chodzi mi o tranzystor bf245 bo on ma emiter na pierwszej nodze a nie na środkowej. Uruchamiany był już ten mikrofon?

Cheniek 30 października 2012 Reply

Chciałbym zwrócić uwagę, że BF245 w ogóle nie ma emitera… Jak każdy zresztą tranzystor polowy.

Orange 2 stycznia 2011 Reply

Witam!

Można prosić jeszcze spis elementów?

monter 5 stycznia 2011 Reply

Tak, mam uruchomiony mikrofon z nową elektroniką. To zdjęcie pochodzi z momentu jak jeszcze nie było to do końca złożone, teraz mam w ręku działający mikrofon. Dodatkowo zamontowałem złącze XLR do obudowy MCO52.
Mikrofon chodzi bardzo ładnie, daje mocniejszy sygnał niż oryginalna wkładka.

Generalnie ta elektronika nadaje się do współpracy z każdą wkładką pojemnościową, można takie kupić na sztuki, do mikrofonów MXL, SE Electronic, chyba Behringer itd. Kupując taką wkładkę za niewielkie pieniądze i dokładając ten ukłąd możemy zmajstrować fajny mikrofonik… 🙂

Więcej zdjęć, opisów, pojawi się jak znajdę chwilę na to i podniesie się trochę temperatura w moim warsztacie :).
Spisu elementów nie potrzeba, mają one oznaczone wartości na schemacie…

Darek 17 października 2012 Reply

Czy mógłby Pan mi przerobić taki mikrofon na XLR phantom ?

Wabber 14 lutego 2013 Reply

Właśnie ciężko znaleźć taką wkładkę ( o ile w ogóle można znaleźć), bo nie chodzi o wkładkę pojemnościową elektretową, których pełno na allegro, bo wtedy nie potrzebne by było zasilanie phantom…

Piotr 11 marca 2017 Reply

Cześć, czy możesz napisać co to są za kondensatory (C1, C5, C6)? Czy te są ok „Kondensator MKSE 1uF 250V” „Kondensator 1nF 50V 10% SMD 1206, 10szt”?

Dodaj komentarz