Mikrofon „shotgun” Tonsil Mc-383 (+schemat)

Wpadł mi w ręce kolejny mikrofon z katalogu ś.p. firmy Tonsil . Tym razem jest to mikrofon wybitnie kierunkowy, katalog z końca lat 90-tych podaje charakterystykę „superkardioida-maczuga”. W zasadzie to ogromna większość mikrofonów typu shotgun posiada ch-kę superkardioidalną, a nie jak podaje się w dyskusjach na forach czy literaturze, że mikrofony tego typu posiadają tylko i wyłącznie kierunkowość określoną kształtem smukłej „maczugi”…

Mikrofon zasilany jest baterią 6V lub napięciem 48V podawanym za pomocą złącza XLR określanym jako „phantom„. Wybór sposobu zasilania realizowano za pomocą trój-pozycyjnego przełącznika. Górna pozycja to włączone zasilanie z baterii, środkowa jest to „bateria wyłączona” – zasilanie czerpane jest z phantoma, a pozycja dolna to kontrola napięcia na baterii. Jeżeli bateria jest sprawna – świeci się czerwona dioda LED… Zmierzony przeze mnie pobór prądu dla nowej baterii 6V to 4,5mA.

Elektronika mikrofonu przypomina tą znaną nam z mikrofonu MCU-53/MCO-52, ale posiada nieco bardziej rozbudowany pierwszy stopień przedwzmacniacza (i konwertera impedancji). Zrealizowany jest on w oparciu o trzy niskoszumne tranzystory 2SK118O przeznaczone do przedwzmacniaczy mikrofonowych (!), następnie znany nam BC149, który można od razu wymienić na niskoszumny, współczesny BC550C (BC560C) – pamiętając o odwróconych wyprowadzeniach nowego tranzystora w stosunku do BC149. Prawdopodobnie wiele to nie zmieni w poziomie szumów, ale dla spokojnego snu można to zrobić :). Najwięcej szumów zawsze wprowadza pierwszy stopień wzmocnienia.

Średnica membrany mikrofonu ma prawdopodobnie około 3/4 wielkości tej z MCU-53.

Od strony budowy mechanicznej nie zajdziemy tu nic wyjątkowego. Korpus ma długość 325mm, z czego sama rura kierunkowa ma 120mm, resztę zajmuje elektronika, pojemnik na baterię i złącze XLR. Wewnątrz rury kierunkowej znajduje się wkładka z PCV, z ponawiercanymi otworami, tworząca filtr akustyczny. Dzięki długiej części mechaniczn0-elektrycznej mikrofon trzyma się wygodnie w ręku, oraz łatwo mocuje w elastycznym uchwycie, pozostawiając miejsce na osłonę przeciwwietrzną.

Parametry techniczne mikrofonu Mc-383 (w/g katalogu mikrofonu Tonsil) :

  • Impedancja: 40ohm
  • Pasmo przenoszenia: 20-20000Hz
  • Skuteczność: 25mV/Pa
  • Wymiary fi21x325mm
  • Masa: 161g
  • Charakterystyka: superkardioida-maczuga.

Tonsl Mc-383

Fot.1 Rozebrany mikrofon. Rurę kierunkową (lewa) zdejmujemy po wkręceniu 3 mini wkręcików, prawa końcówka jest nakręcana i zasłania gniazdo baterii.

Tonsil Mc-383

 Fot.2 Bateria 6V 4LR9 produkcji CLAiO Poznań nie jest już produkowana, zastępczo używam baterię alkaliczną GP 6V 4LR44 (inne oznaczenia: 476A, A544, V4034PX, PX28). Jej parametry to fi13x25mm, napięcie 6V, pojemność 105mAh.

Tonsil Mc-383

 Fot.3 Metalowy korpus osłaniający koszyk baterii. Gniazdo wyjściowe to na szczęście współczesny XLR. Wyjście jest oczywiście symetryzowane transformatorowo, imp. wyjściowa to 50 ohm.

Tonsil Mc-383

 Fot.4 Wkładka mikrofonowa ma średnicę około 15mm. Jest zmontowana jako zespół, strojona, następnie wklejana do aluminiowego korpusu nośnego w którym zamontowana jest płytka elektroniczna, bateria i gniazdo XLR.

Tonsil Mc-383

 Fot.5 Elektronika jest podobna to tej, dobrze nam znanej z mikrofonów MCU/MCO. Z lewej strony znajduje się przedwzmacniacz mikrofonu/konwerter impedancji wkładki pojemnościowej, z prawej widać standardowy transformator wyjściowy, ekranowany karkas przetwornicy podwyższającej napięcie (z 6V na 50V), diodę LED

Tonsil Mc-383

Fot.6 Zastosowane elementy to tantalowe kondensatory, metalizowane rezystory.

Tonsil Mc-383

Fot.7 W torze przedwzmacniacza/konwertera imp. użyto specjalne, japońskie tranzystory niskoszumne przeznaczone do tego zastosowania. Można spróbować wymienić tranzystor BC149 na nowszy, niskoszumny.

Testy dźwiękowe… Poważniejszych nie robiłem, ogólnie można powiedzieć że mikrofon brzmi miło dla ucha, nie ma „przewalonych” niskich częstotliwości, wysokimi także nie razi. Szybkie porównanie z moim ulubieńcem Audio Techniką AT875R pokazuje nieco bardziej okrojone górne pasmo przenoszenia (może to efekt starości…), nieco niższy sygnał wyjściowy (o kilka dB głośniejszy jest AT875R), kierunkowości są bardzo zbliżone. MC-383 jest dużo, dużo mniej czuły na przenoszenie zakłóceń mechanicznych z korpusu (stuknięcia itp.). Poziom szumów mikrofonu (elektronika i spolaryzowana membrana) oceniam jako niski, dzięki temu nagrywanie cichych dźwięków jest możliwe.

Tonsil Mc-383

 Tonsil Mc-383

Tonsil Mc-383

Tonsil Mc-383

 Tonsil Mc-383

Zasada działania mikrofonu interferencyjnego:

W mikrofonie tego typu oddziaływanie fal dźwiękowych na membranę mikrofonu następuje przez rurę kierunkową. Rura kierunkowa ma długość nawet do 1m i średnicę do kilku cm. Wzdłuż rury znajdują się ponacinane szczeliny tworzące filtr akustyczny. Rura kierunkowa zbiera fale dźwiękowe wpadające przez szczeliny i doprowadza je do membrany mikrofonu. Kierunkowość działania rury akustycznej uzyskuje się w wskutek tego, że wszystkie składowe płaskiej fali dźwiękowej w kierunku rury przebiegają aż do membrany mikrofonu taką samą drogę i nie ulegają względem siebie przesunięciom fazowym. Składowe fal dźwiękowych padających z innych kierunków wygaszają się w rurze w większym lub mniejszym stopniu, w skutek różnic fazowych. Przez zastosowanie w rurze odpowiednich i odpowiednio rozłożonych materiałów akustycznych, wszystkie składowe żądanego dźwięku docierają do membrany z jednakową amplitudą. W rurze występują tylko fale bieżące i nie występuje rezonans rury. Kierunkowość mikrofonu interferencyjnego jest tym większa, im większa jest długość rury.

 

Dodano w lutym 2012:

 

Niedawno kolega, w internecie znany jako MACIEKK udostępnił ciekawe porównanie kilku mikrofonów, zapraszam do oglądania 🙂

[youtube]azo1BFcxj8U[/youtube]

 

Dodano w marcu 2013:

 

Przypadkowo pozyskałem jeszcze jedną sztukę, będę próbował wykorzystać je jako para stereo. Niestety mikrofon był uszkodzony. Chcąc  nie chcąc musiałem rozrysować schemat elektryczny mikrofonu, który ułatwia szukanie usterki. Na schemacie naniosłem poziomy napięć zmierzone we wskazanych punktach, są to wartości dla sprawnego mikrofonu jak i zmierzone w uszkodzonym. Jest ktoś w stanie wskazać gdzie leżała usterka? 🙂

 

Tonsil_Mc383_sch.pdf

 

Monter, listopad 2011 (uaktualnienie o schemat – marzec 2013)

One Comment

Piotrek 19 lipca 2012 Reply

Gdzie moge znalezc kontakt do Ciebie, Monterze? Szukam wszedzie i nie widze…

Dodaj komentarz