Charakterystyka mikrofonów MCU53/MCO52 firmy Tonsil

Chciałem przedstawić mikrofon naszego rodzimego producenta – firmy Tonsil. Mikrofony MCU-53 (charakterystyka kardioidalna) i MCO-52 (charakterystyka dookólna), produkowane są mniej więcej od początku lat 80-tych i są następcami odpowiednio MCU-31 i MCO-30. Zarówno stare jak i nowsze wersje były produkowane na licencji niemieckiej firmy MB Elektronik. Odkręcane, wymienne wkładki pojemnościowe mają średnicę 17mm. Mikrofony zasilane są z baterii umieszczonej wewnątrz, ale istnieje możliwość podania napięcia zasilającego z zewnątrz (poprzez styk 5 we wtyku DIN). Producent mikrofon ten wyposażył w gniazdo starego typu – DIN5, które po włożeniu baterii do wewnątrz, pełni także funkcje włącznika (należy zewrzeć piny 4 i 5 we wtyku). Wyjście mikrofonu jest w pełni symetryczne i zbudowane w oparciu o transformator (imp. wyjściowa 200ohm).

Mikrofon posiada prawie idealnie płaską ch-ke przenoszenia z małym spadkiem dla niskich częstotliwości, nieźle nadaje się do nagrywania ujęć typu „overhead”, instrumentów smyczkowych, instrumentów perkusyjnych a nawet głosu ludzkiego. Jego płaska ch-ka odbierana jest przez ludzkie ucho jako raczej mało atrakcyjna, ale za to z takimi nagraniami można robić wiele kombinacji używając odpowiednich narzędzi typu korektor.

Mikrofon MCU-53 cieszy się dużym powodzeniem u „łowców dźwięków” i posiadaczy kamer wideo z segmentu semi-pro, dzięki możliwości wewnętrznego zasilenia baterią i bardzo dobrej jakości nagrań. MCU53 doczekał się modernizacji i obecnie produkowany jest pod symbolem MC-265, który został wyposażony we współczesne gniazdo XLR i oczywiście zasilany jest napięciem phantom 48V. Mikrofon ten nie posiada wyjścia symetryzowane transformatorkiem, a jest symetryzowane elektronicznie. Mikrofony MCU/MCO można kupić w okazyjnych cenach z „drugiej ręki”, na aukcjach internetowych, w cenach około 100zł za sztukę, dlatego często są dla niektórych osób „pierwszym pojemnikiem”.

W przypadku zakupu stereofonicznej pary mikrofonów producent oferuje gratisowe zestrojenie obu mikrofonów ze sobą (tak odpowiadali mi w mailu sprzed kilku lat), co ma ogromny wpływ na późniejszy efekt w nagraniach. Z tego co mi wiadomo każdy mikrofon ma niezależnie nakreślaną charakterystykę pasma przenoszenia, czego próżno szukać u zachodnich (wschodnich:)) producentów!

W standardowym wyposażeniu mikrofonów MCU/MCO znajduje się:

 • Wiatrochron,
 • Uchwyt mikrofonowy,
 • Sztywne etui,
 • Instrukcja obsługi wraz z kartą gwarancyjną i wykresem ch-ki,

Dodatkowe wyposażenie:

 • Osłona mikrofonowa OW-16
 • Osłona mikrofonowa OW
 • Uchwyt mikrofonowy UMA-17
 • Statyw stołowy
 • Przewody DIN5-DIN5 UNITRA KM13 itp.

Informacje przedrukowane z oryginalnej instrukcji obsługi:

„Mikrofony MCO 52 o charakterystyce kołowej i MCU 53 o charakterystyce kardioidalnej są wysokiej klasy mikrofonami pojemnościowymi, o wyjściu symetrycznym (transformatorowym).

Parametry elektroakustyczne i eksploatacyjne preferują je do stosowania w studiach amatorskich, na estradach oraz przy najwyższej jakości nagraniach mono i stereofonicznych (przy użyciu dwóch mikrofonów MCU 53). Mikrofon typu MCU 53 zalecany jest do stosowania w pomieszczeniach o dużym poziomie hałasu, niekorzystnym czasie pogłosu, przy niebezpieczeństwie sprzężeń akustycznych itp.

Konstrukcja mechaniczna i elektryczna mikrofonów MCO 52 i MCU 53 jest identyczna, co umożliwia poprzez wymianę wkładek mikrofonowych uzyskanie mikrofonu o charakterystyce kołowej z wkładką WCO 30 oraz mikrofonu o charakterystyce kardioidalnej z wkładką WCU 31. Mikrofony są przystosowane do zasilania ze źródeł 4LR9 oraz 4SR44 wkładanych do wnętrza mikrofonu zgodnie z naniesionymi znakami „+”, „-„. Włączenie napięcia zasilania następuje automatycznie z chwilą przyłączenia do mikrofonu kabla KM 15 Konstrukcja układu elektronicznego rozwiązana jest następująco: przetwornica napięcia stałego dla polaryzacji wkładki mikrofonowej zbudowana jest na tranzystorze BF180 generującym przebieg sinusoidalnie zmiany o częstotliwości ok. 910 kHz. Po przetransformowaniu i prostowaniu jednopołówkowym oraz filtracji przebiegów zmiennych otrzymujemy napięcie polaryzacji o wartości 50V napięcia stałego. Wzmacniacz o bardzo wysokiej impedancji wejściowej jest zbudowany z dwóch stopni.

Stopień wejściowy jest zbudowany na niskoszumnym tranzystorze polowym BF245A FET (n), stopień drugi na tranzystorze krzemowym BC149C z transformatorem dającym wyjście symetryczne.”

DANE TECHNICZNE MCU53:

 • Użyteczny zakres pracy [Hz]: 20-20000 Hz
 • Skuteczność przy f=1000 Hz: 7,1mV (+/-3dB)
 • Impedancja wewnętrzna (wyjście symetryczne) [ohm]: 200
 • Impedancja obciążenia [kohm]: <2
 • Charakterystyka kierunkowa: kardioidalna
 • Pobór prądu [mA]: 3,5
 • Żywotność baterii (4LR44)[h]: 40h-50h
 • Masa z baterią [kg]: 0,21
 • Wymiary [mm]: fi 21×150

Instrukcja mikrofonu – strona 1.

Instrukcja mikrofonu – strona 2.

Instrukcja mikrofonu – strona 3.

Charakterystyka pasma przenoszenia mikrofonu MCO-52. Jak widać jest ona dosyć płaska w zakresie, mały spadek mamy dla niskich częstotliwości, oraz wahania +-1dB w zakresie 2-20kHz. Bardzo, bardzo zbliżone ch-ki mają elektretowe kapsułki służące do pomiary w elektroakustyce.

Wykres z laboratorium Tonsil

Galeria mikronów:

MCU-53

Rozebrany mikrofon

Rozebrany mikrofon z odkręconą wkładką pojemnościową

Rozebrany mikrofon ze ściągniętą osłonką

Dwie wkładki pojemnościowe; dookólna WCO30 i kardioidalna WCO31

Dwie wkładki pojemnościowe; dookólna WCO30 i kardioidalna WCO31

Mikrofon MCU-53 na statywie biurkowym

Mikrofon MCU-53 na statywie z osłoną przeciwwietrzną

Dwa mikrofony MCO-52 jako para stereo

Dwa mikrofony MCO-52 z osłoną przeciwwietrzną

MCU53 podłączony do rejestratora Mini Disc SONY MZ-R70

Bateria 4LR44

Monter

(ostatnia aktualizacja 05 stycznia 2011)

Dodaj komentarz