Mikrofony pojemnościowe Tonsil MCU53 i MCO52

Chciałem przedstawić mikrofon naszego rodzimego producenta – firmy Tonsil. Mikrofony MCU-53 (charakterystyka kardioidalna) i MCO-52 (charakterystyka dookólna), produkowane są mniej więcej od początku lat 80-tych i są następcami odpowiednio MCU-31 i MCO-30. Zarówno stare jak i nowsze wersje były produkowane na licencji niemieckiej firmy MB Elektronik. Odkręcane, wymienne wkładki pojemnościowe mają średnicę 17mm. Mikrofony zasilane są z baterii umieszczonej wewnątrz, ale istnieje możliwość podania napięcia zasilającego z zewnątrz (poprzez styk 5 we wtyku DIN). Producent mikrofon ten wyposażył w gniazdo starego typu – DIN5, które po włożeniu baterii do wewnątrz, pełni także funkcje włącznika (należy zewrzeć piny 4 i 5 we wtyku). Wyjście mikrofonu jest w pełni symetryczne i zbudowane w oparciu o transformator (imp. wyjściowa 200ohm).

Mikrofon posiada prawie idealnie płaską ch-ke przenoszenia z małym spadkiem dla niskich częstotliwości, nieźle nadaje się do nagrywania ujęć typu „overhead”, instrumentów smyczkowych, instrumentów perkusyjnych a nawet głosu ludzkiego. Jego płaska ch-ka odbierana jest przez ludzkie ucho jako raczej mało atrakcyjna, ale za to z takimi nagraniami można robić wiele kombinacji używając odpowiednich narzędzi typu korektor.

Mikrofon MCU-53 cieszy się dużym powodzeniem u „łowców dźwięków” i posiadaczy kamer wideo z segmentu semi-pro, dzięki możliwości wewnętrznego zasilenia baterią i bardzo dobrej jakości nagrań. MCU53 doczekał się modernizacji i obecnie produkowany jest pod symbolem MC-265, który został wyposażony we współczesne gniazdo XLR i oczywiście zasilany jest napięciem phantom 48V. Mikrofon ten nie posiada wyjścia symetryzowane transformatorkiem, a jest symetryzowane elektronicznie. Mikrofony MCU/MCO można kupić w okazyjnych cenach z „drugiej ręki”, na aukcjach internetowych, w cenach około 100zł za sztukę, dlatego często są dla niektórych osób „pierwszym pojemnikiem”.

W przypadku zakupu stereofonicznej pary mikrofonów producent oferuje gratisowe zestrojenie obu mikrofonów ze sobą (tak odpowiadali mi w mailu sprzed kilku lat), co ma ogromny wpływ na późniejszy efekt w nagraniach. Z tego co mi wiadomo każdy mikrofon ma niezależnie nakreślaną charakterystykę pasma przenoszenia, czego próżno szukać u zachodnich (wschodnich:)) producentów!

W standardowym wyposażeniu mikrofonów MCU/MCO znajduje się:

 • Wiatrochron,
 • Uchwyt mikrofonowy,
 • Sztywne etui,
 • Instrukcja obsługi wraz z kartą gwarancyjną i wykresem ch-ki,

Dodatkowe wyposażenie:

 • Osłona mikrofonowa OW-16
 • Osłona mikrofonowa OW
 • Uchwyt mikrofonowy UMA-17
 • Statyw stołowy
 • Przewody DIN5-DIN5 UNITRA KM13 itp.

Informacje przedrukowane z oryginalnej instrukcji obsługi:

„Mikrofony MCO 52 o charakterystyce kołowej i MCU 53 o charakterystyce kardioidalnej są wysokiej klasy mikrofonami pojemnościowymi, o wyjściu symetrycznym (transformatorowym).

Parametry elektroakustyczne i eksploatacyjne preferują je do stosowania w studiach amatorskich, na estradach oraz przy najwyższej jakości nagraniach mono i stereofonicznych (przy użyciu dwóch mikrofonów MCU 53). Mikrofon typu MCU 53 zalecany jest do stosowania w pomieszczeniach o dużym poziomie hałasu, niekorzystnym czasie pogłosu, przy niebezpieczeństwie sprzężeń akustycznych itp.

Konstrukcja mechaniczna i elektryczna mikrofonów MCO 52 i MCU 53 jest identyczna, co umożliwia poprzez wymianę wkładek mikrofonowych uzyskanie mikrofonu o charakterystyce kołowej z wkładką WCO 30 oraz mikrofonu o charakterystyce kardioidalnej z wkładką WCU 31. Mikrofony są przystosowane do zasilania ze źródeł 4LR9 oraz 4SR44 wkładanych do wnętrza mikrofonu zgodnie z naniesionymi znakami „+”, „-„. Włączenie napięcia zasilania następuje automatycznie z chwilą przyłączenia do mikrofonu kabla KM 15 Konstrukcja układu elektronicznego rozwiązana jest następująco: przetwornica napięcia stałego dla polaryzacji wkładki mikrofonowej zbudowana jest na tranzystorze BF180 generującym przebieg sinusoidalnie zmiany o częstotliwości ok. 910 kHz. Po przetransformowaniu i prostowaniu jednopołówkowym oraz filtracji przebiegów zmiennych otrzymujemy napięcie polaryzacji o wartości 50V napięcia stałego. Wzmacniacz o bardzo wysokiej impedancji wejściowej jest zbudowany z dwóch stopni.

Stopień wejściowy jest zbudowany na niskoszumnym tranzystorze polowym BF245A FET (n), stopień drugi na tranzystorze krzemowym BC149C z transformatorem dającym wyjście symetryczne.”

DANE TECHNICZNE MCU53:

 • Użyteczny zakres pracy [Hz]: 20-20000 Hz
 • Skuteczność przy f=1000 Hz: 7,1mV (+/-3dB)
 • Impedancja wewnętrzna (wyjście symetryczne) [ohm]: 200
 • Impedancja obciążenia [kohm]: <2
 • Charakterystyka kierunkowa: kardioidalna
 • Pobór prądu [mA]: 3,5
 • Żywotność baterii (4LR44)[h]: 40h-50h
 • Masa z baterią [kg]: 0,21
 • Wymiary [mm]: fi 21×150

Instrukcja mikrofonu – strona 1.

Instrukcja mikrofonu – strona 2.

Instrukcja mikrofonu – strona 3.

Charakterystyka pasma przenoszenia mikrofonu MCO-52. Jak widać jest ona dosyć płaska w zakresie, mały spadek mamy dla niskich częstotliwości, oraz wahania +-1dB w zakresie 2-20kHz. Bardzo, bardzo zbliżone ch-ki mają elektretowe kapsułki służące do pomiary w elektroakustyce.

Wykres z laboratorium Tonsil

 

Galeria mikronów:

MCU-53

Rozebrany mikrofon

Rozebrany mikrofon z odkręconą wkładką pojemnościową

Rozebrany mikrofon ze ściągniętą osłonką

Bateria 4LR44

Dwie wkładki pojemnościowe; dookólna WCO30 i kardioidalna WCO31

Dwie wkładki pojemnościowe; dookólna WCO30 i kardioidalna WCO31

Mikrofon MCU-53 na statywie biurkowym

Mikrofon MCU-53 na statywie z osłoną przeciwwietrzną

Dwa mikrofony MCO-52 jako para stereo

Dwa mikrofony MCO-52 z osłoną przeciwwietrzną

MCU53 podłączony do rejestratora Mini Disc SONY MZ-R70

Przydatne linki:

Monter

(ostatnia aktualizacja 05 stycznia 2011)

22 komentarze

arci 7 sierpnia 2006 Reply

Posiadam mikrofon,chyba jest z rodziny MCU lub MCO firmy Tonsil, ale nie jestem pewien. Potrzebuję jego parametrów.Pogubiłem podczas przeprowadzek wszystkie dokumenty od niego,a naklejka firmy odkleila sie. Jeżeli rozponaje Pan ten mikrofon,to proszę o jego dane.
Pozdrawiam.
Krzysztof

monter 8 sierpnia 2006 Reply

Ale jak poznaje go? Na podstawie czego? :). Prosze o jakieś foto czy cóś… 🙂

brayan 8 marca 2007 Reply

Proszę mi powiedzieć, która z wkładek ma ma boczne wloty – WCO 30 czy WCU 31.
Pozdeawiam.
Adam

monter 9 marca 2007 Reply

Wkładka kardioidalna ma nacięcia z boku, czyli WCU31.

Mirek 16 marca 2007 Reply

Witam. Powiedz mi kolego jak by przystosować taki NCO 52 do zasilania bezpośrednio z miksera napięciem phantom 48V. Jakieś dzielniki oporowe czy jak. Może posiadasz jakiś schemat jak go przerobić. Byłbym wdzięczny. Pozdrawiam. Mirek

monter 16 marca 2007 Reply

Modyfikacje tych mikrofonów opisane są tutaj: http://www.monterdiy.vel.pl/?p=64 🙂

Mirek 16 marca 2007 Reply

Modyfikacje tych mikrofonów opisane są tutaj: http://www.monterdiy.vel.pl/?p=64 🙂

Serdeczne dzięki. Znalazłem i już to działa jak trza!Zastosowałem ten układ z rezystorami 10K (dobrałem identyczne z pośród kilku – 9,84K) i zenerem 5,6V
Nic sie nie grzeje i napięcie jest prawidłowe. Nie ma żadnego przydźwięku 50 Hz. Jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam
Mirek

monter 16 marca 2007 Reply

Nie za ma co 😉

Audi 80 23 września 2007 Reply

U montera jak zawsze kopalnia wiedzy.

cobra_ap 7 października 2007 Reply

Witam. Zdjęcie nr 9 i 10 pokazuje podwójny uchwyt do tych mikrofonów. Pilnie poszukuje dwóch sztuk. Czy ktoś posiada symbol tego rozwiązania albo może odsprzedać lub coś polecić będę wdzięczny.Pozdrawiam i dzięki za wyczerpujące info na temat MCX *.

kocur 13 lutego 2008 Reply

Witam !!!

Posiadam 4 takie mikrofony. Bardzo dobry sprzet 🙂

Adam 5 marca 2008 Reply

Sprzedam dwa mco 52. Czekam na propozycje!

Pozdrawiam

Tabsik 11 marca 2008 Reply

Adam: Ile chcesz za te majki?
Odpowiedz na: tabsik [MAŁPA] o2 [KROPKA] pl.

monter 12 marca 2008 Reply

Na allegro pojawiają się dość regularnie zarówno MCU52 jaki MCO52.
MCu31 i MCO30 w/g mnie nie warto kupować, chyba że dla samej wkładki kardioidalnej WCU31 można by pokusić sie o zakup MCU31. Wkładki kardioidalne mają największą wartość, ale dookólne też są przydatne i mają swoje zastosowanie (przede wszystkim dookólne pozbawione są efektu zbliżeniowego 🙂 )

Karas91 26 kwietnia 2009 Reply

Mikrofon bardzo dobry. Nagrywam na nim wokal .

Oto jedna z próbek http://www.andegrand.pl/mp3/file/1239902409

Zbigniew Korwin-Piotrowski 13 lipca 2010 Reply

Mam wreszcie jeden z takich mikrofonów z wkładką WCO-30 na obudowie gniazda z wtykiem DIN-545 napis Made in Poland 1660 chcę go podłączać do magnetofonÓW UHER REPORT 4400/UHER CR-240/ JVC CD-1635 MARK II.Poszukuję gniazda nakablowego DIN-545 z nakrętką i schematu podłączenia mikrofonu do rejestratora i zewnętrznego źródła zasilania:9.5/19/28.5/38 V. [do tej pory korzystałem z mikrofonów AOI ECM-1090. JVC M201 YOGA EM240 i MKE-271 (parka) <made in CCCP świetne
Pozdrawiam
Zbyszek

Marcin 28 listopada 2010 Reply

Mam do sprzedania 2x MCU 53 oraz zasilacz. Mikrofony wystawiłem dzisiaj na Allegro.

Dodaj komentarz