Bateryjny zasilacz “phantom 48V”

Prosta w budowie, ale jakże przydatna rzecz – zasilacz phantom dla mikrofonów pojemnościowych. Zasilacz może okazać się przydatny w sytuacji, gdy np. musimy w terenie nagrać dźwięki za pomocą mikrofonu pojemnościowego, a nasz rejestrator nie posiada na wejściach możliwości załączenia napięcia potrzebnego do zasilenia układu konwertera i polaryzacji wkładki mikrofonu pojemnościowego. Coraz częściej także producenci kart dźwiękowych wyposażają swoje wyroby w proste przedwzmacniacze mikrofonowe, które niestety zaopatrzone są tylko w 12V napięcie Phantom generowane przez zasilacz komputera. Rozwiązaniem tych problemów może być prezentowany poniżej bateryjny zasilacz phantom 48V.

Sam układ jest nie skomplikowany i składa się go w kilkanaście minut.

Schemat zasilacza

Należy zastosować metalizowane rezystory o tolerancji 1% parowane ze sobą. Parowanie polega na dobraniu dwóch najbliższych sobie wartości, w tym celu kupujemy np. 20 rezystorów 6,81k i za pomocą miernika dobieramy dwie wartości np. 6,81k i 6,82k. Zastosowanie rezystorów odbiegających od siebie wartościami spowodują obniżenie współczynnika tłumienia zakłóceń CMRR. Trzeba wspomnieć, że niektóre mikrofony, takie jak np. AKG, Audio-Technica mogą być zasilane niższym napięciem niż 48V (±4V). W przypadku obniżenia napięcia należy równocześnie zmienić wartość resystorów R1 i R2 których wartości znajdziecie w tabelce:

Wartości rezystorów w/g zaleceń normy IEC 26815

Napięcie zasilania mikrofonu Wartości rezystorów
12V (-+2V) 680 omów
24V (-+2V) 1,2 koma

48V (-+2V)

6,8 koma

Wszystkie rezystory powinny być metalizowane, o tolerancji 1%

Kondensatory C1 i C2 powinny być wysokiej jakości, przynajmniej nowe elektrolity o temp. 105°C. Zastosowanie zasilania bateryjnego pozwoli na wyeliminowanie niebezpieczeństwa przedostania się zakłóceń z sieci energetycznej, natomiast ma jedną wadę – trzeba okresowo wymieniac baterie ;). Proponuję zakupić lesze baterie alkaliczne, wtedy czas pracy zasialcza z mikrofonem pobierającym około 5mA wyniesie 100-1500h. Obudowa najlepiej jakby była zrobiona z profilowanej blachy. Przez plastikowe obudowy mogą przedostawać się zakłócenia radiowe.

Spis elementów:

Rezystory:

  • R1, R2 – 6,81k
  • R3,R4 – 100k

Kondensatory:

  • C1, C2 – 47…100uF/50V

Inne:

  • Złącze XLR F
  • Złącze XLR M
  • Włącznik zasilania
  • Dioda LED fi=5mm
  • Obudowa
  • Złączki do baterii 6F22 x5

Płyta czołowa zasilacza

Widok ogólny zasilacza

12 komentarzy

klawisz 4 lipca 2006 Reply

bardzo przydatne urządzenie. super.

monter 20 grudnia 2006 Reply

Często pada pytanie, czy można ten zasilacz podłączyć pomiędzy mikrofon pojemnościowy, a wejście mikrofonowe np. do MINI DISCA. Odpowiadam – NIE, ponieważ wejście mikrofonowe w MD jest niesymetryczne, a zasilacz działa poprawnie tylko w połączeniach symetrycnych. W połączeniach niesymetrycznych takie zasilanie nazywamy BIAS i jest używane np. przy podłączeniu mikrofonu elektretowego do wejścia mikrofonowego karty dźwiekowej.

monter 13 stycznia 2007 Reply

„Do tego, przetwornica impulsowa nie poczuje różnicy”

Jeżeli mówimy o przetwornicy DC/DC w formie modułu to raczej to nie przejdzie, mało która przyjmuje na wejście zakres napięć, zazwyczaj wymagana jest jedna wartość, np. 5V, 12V.

Natomiast musze wziąć sie za temat powielacza na jakimś C-MOSie czy podobnym układzie zasilanym z jendej baterii 9V – to zmnieszy znacząco wymiary. Narazie mam zrobiony prototyp takiego, który z 15V powiela mi do 50V.

BLC 1 maja 2007 Reply

Witam. Sprzeda Pan taki zasilacz?

Zawa 19 maja 2007 Reply

Czy podlacze mikrofon pojemnosciowy przez ten zasilacz do komputera???

dj 13 czerwca 2007 Reply

mam pytanko czy gdy podłacze go do miksera wharfedale pro r-200 zadziała????

DetalMC 4 czerwca 2008 Reply

Mam pytanie gdzie można kupić obudowę??

monter 4 czerwca 2008 Reply

W każdym lepszejszym sklepie elektroniczmym, wewntualnie w ostatecznośći http://www.tme.pl

psk 29 lipca 2008 Reply

tak to jest właśnie do mikrofonów pojemnościowych. sprawdź tu jest napisane, że jest niezbędne do tego.

http://mikrofony.djshop.pl/dj/sklep/MXL/2119,MXL-990.html

sebek 28 grudnia 2009 Reply

Witam czy ten pantom można wpiąć w kolejności mikrofon pantom + 2xprzedwzmacniacze zwykłe mikrofonowe jeden pracujący jako lewy drugi jako prawy kanał.Chciał bym zbudować uniwersalny przedwzmacniacz zarówno do mikrofonów dynamicznych jak i pojemnościowych czy ten oto kit by się nadał AVT 2392 pozdrawiam

Patryk 22 lipca 2014 Reply

Hmm otóż zrobiłem wszystko jak w instruktarzu. Mam mikrofon beringer c2. I nie działa :/ są jakieś szumy czyli napięcie na wyjściu jest. Nic poza tym. Ale nawet pstryczek mi się nie świeci 😀

Solibekk 27 czerwca 2016 Reply

siemanko a do czego GND podłączyć

Dodaj komentarz