Audio Technica AT875R

Na początku maja (2008), dzięki uprzejmości znajomego otrzymałem pocztą z USA mój nowy nabytek – mikrofon pojemnościowy Audio Technica AT875R (mikrofon był nie do kupienia w PL). Mikrofon jest nowością w ofercie japońskiego producenta. Cena jaką trzeba za niego zapłacić za „wielką wodą” to 199$ (aktualnie w PL – 700zł). Bardzo estetyczne pudełko zawiera saszetkę na mikrofon, gąbkę ochronną, uchwyt mikrofonu (umożliwia „wepchnięcie w niego mikrofonu od góry, a nie tylko wsuwanie z przodu), instrukcję obsługi.

OPIS

AT875r po rozpakowaniu

AT875R zaprojektowany został z myślą o zastosowaniu w szybko rozwijającej się branży kamer HD SEMI-PRO. Mikrofon przede wszystkim przewidziano do zamocowania w uchwycie mikrofonowym kamery DV/HDV, ale przecież nie ma przeszkód aby zamocować go np. w „zeppelinie” na tyczce, czy uchwycie pistoletowym. W założeniu miał się charakteryzować naturalnym brzmieniem, małymi wymiarami, kierunkowością i dużym tłumieniem dźwięków dochodzących z boku. Sprawdźmy to… 🙂

Mikrofon wybierałem pod kątem współpracy z moim przenośnym rejestratorem audio ZOOM H4. Wybór padł na ten właśnie model mikrofonu, głównie dlatego, że posiada bardzo wysoki poziom wyjściowy – rzędu 30mV/Pa (RODE NTG2/NTG1 – 15mV), co bardzo dobrze powinno się uzupełniać z dość niskim wzmocnieniem GAIN na gniazdach mikrofonowych XLR jakie oferuje ZOOM  H4. AT875R po podłączeniu do H4, ustawieniu wzmocnienia na pozycję „H” i źródle dźwięku ustawionym w osi mikrofonu odległości 15cm, wysterowywuje rejestrator do średniego poziomu -11…-8dB. Jest to świetny wynik, poprzednik – RODE NGT2 ledwo dociągał do -18dB w tych samych warunkach, podobnie (źle) jak TONSIL MCU53. Oczywiście w tak wysokim poziomie wyjściowym kryje się pewne niebezpieczeństwo, mikrofon może przesterować analogowo-cyfrowy przetwornik audio rejestratora i nagranie zostanie bezpowrotnie zniszczone (przesterowania nie da się usunąć!). Natomiast wzmocnienie GAIN w mikserze Soundcraft Compact 4 ustawiam na około 35dB(!) wzmocnienia i to wystarczy żeby poprawnie nagrać np. głos lektora oddalonego od mikrofonu o 15cm.

at875r_01

BUDOWA

Mikrofon ten ma wysoki poziom wyjściowy –30dB (31.6 mV), jest to naprawdę sporo i jest to przede wszystkim zasługa zastosowania wkładki elektretowej. Z początku byłem trochę zawiedziony, że nie mam „prawdziwego pojemnika”, ale to nie ten przedział cenowy, a poza tym ta wkładka jest naprawdę wysokiej jakości. Nie należy jej absolutnie porównywać do popularnych kapsułek o średnicy 5 czy 10mm jakie znajdziemy w każdym sklepie elektronicznym. Wkładka mikrofonowa wygląda podobnie jak dość popularne wyroby chińskiej firmy TRANSSOUND, które znajdziemy z tanich mikrofonach ze wschodu. Oczywiście – raczej jest to autorski wyrób AT, ale dzięki temu sporo wiedzy o tego typu wkładkach można znaleźć w sieci. Dodam jeszcze że wkładka ma średnicę zewnętrzną 16mm i wbudowany tranzystor FET.

at875r_13

Mikrofon składa się z obudowy, rury interferencyjnej w której umieszczona jest wkładka mikrofonowa i elektronika przedwzmacniacza, osobno montowany jest korpus złącza XLR. Rura interferencyjna ma końcach ma piankowe pierścienie, które mają za zadanie tłumienie przenoszonych dzięków z obudowy mikrofonu (dodam że tłumi mało efektywnie…). Rura interferencyjna obłożona jest drobniutką siatką zabezpieczającą przed zanieczyszczeniami wpadającymi do środka.

at875r_15

Płytka elektroniki wykonana jest ze starannością, zawiera układ przedwzmacniacza (2 stopień wzmocnienia po tranzystorze FET wbudowanym we wkładkę), oraz układ dwa tranzystory symetryzujące wyjście. Z uwagi że jest to mikrofon elektretowy, to zasilany jest napięciem z szerokiego zakresu 11-48V.

at875r_14

Dość ciekawym rozwiązaniem jest rura interferencyjna. Nacięto na niej podłużny rowek, a nie jak zazwyczaj się spotykamy – poprzeczne nacięcia filtrujące dobiegające fale dźwiękowe o różnym czasie docierania do membrany. Po zmontowaniu, wkładka elektretowa umieszczona jest pomiędzy widocznym kwadratowym otworem a podłużnym rowkiem. W ten sposób zapewniony jest dostęp do tyłu membrany i uzyskanie kierunkowej ch-ki mikrofonu.

at875r_16

at875r_17

Poniżej widzimy porównanie rozmiarów mikrofonów i odcinków filtrów interferencyjnych w mikrofonach Tonsil MC-383 i AR975R. Jak widać odcinki te są niemalże identyczne, więc i kierunkowość mikrofonów powinna być podobna…?

at875r_18

WRAŻENIA

AT875R rejestruje dobrze szczegóły dźwięku, np. poszczególne, ciche dźwięki na tle szumu lasu są dość dobrze rozróżnialne, nie gubią się tak jak w NTG2. Charakterystyka mikrofonu pokazuje okolice od 3kHz do 7kHz podbite o kilka 3dB, co bardzo rozjaśnia, szczególnie, że ch-ka poniżej 90Hz jest podcięta.

[audio:at875r_001.mp3]

(Nagranie w lesie, około 500m w linii prostej od średnio ruchliwej drogi – którą uchem leeedwo słychać. Słychać hałas uliczny, ale także bardzo dobrze śpiew ptaszka oddalonego o 70m od mikrofonu, na początku słychać jeden dźwięk pochodzący od ręki)

Mikrofon odznacza się dużą kierunkowością, co zaskakuje patrząc na jego wymiary (długość 17,5cm), wystarczy tylko trochę odchylić źródło dźwięku od osi i dźwięk mocno zanika, w środowisku hałasu ulicznego można cicho rozmawiać poza mikrofonem i nie zarejestruje tego 🙂 . Mikrofon nie ma charakterystyki typu maczuga – czyli przeznaczonej dla rasowych shotgunów, a „zalewie” superkardioidalną.

[audio:at875r_004.mp3]

Mikrofon ma dość mocno podciętą od dołu ch-kę pasma przenoszenia. Producent podaje, że pasmo zaczyna się od 90Hz i jest to raczej zgodne z prawdą, ale wcale nie oznacza to że mikrofon „nie ma basu”. Niskie cz-ci są zredukowane (zapewne żeby mikrofon nie zabierał np. odgłosu pracy silnika kamery czy mechanizmu AF), nie są tak bogate jak w mikrofonie studyjnym typu „paluszek” czy RODE NTG2 (ten ma z kolei raczej ciemne brzmienie), ale wystarczające do większości zastosowań (SFX) w tym nagrań lektora.

Podcięcie ch-ki nie spowodowało drastycznego wycięcia dźwięków, zakłóceń mechanicznych które pochodzą od np. ręki w której trzymamy mikrofon. Mikrofon niestety bardzo dobrze je wychwytuje i dlatego zalecam stosowanie statywów i elastycznych uchwytów pistoletowych. AT875R jest mocno kierunkowy:

[audio:at875r_002.mp3]

(mikrofon skierowany na aparat – odległość 70cm, 50m dalej ulica, wieje dość silny wiatr)

[audio:at875r_003.mp3]

(mikrofon skierowany na ptaszka, odległość 70m, 20m w lewo ulica, wieje dość silny wiatr, mucha siada na mikrofonie!)

Charakterystyka pasma przenoszenia

Mikrofon jest mało czuły na podmuchy wiatru. Po nałożeniu owiewki – gąbki dostarczonej przez producenta można bez większych problemów nagrywać przy wietrze 10…15m/s (sprawdzone w majowy weekend 🙂 )

at875r_03

AT875R zasilany jest za pomocą napięcia „phantom”, z przedziału 11 do 45V i pobiera 2mA (zmierzone przed rezystorami 6,81k podającymi napięcie phantom).

Na koniec jeszcze o wykonaniu mikrofonu. Na obudowie jest wyraźnie nadrukowany napis „Made in Japan” i to po prostu widać w wykonaniu. Jest wykonany niezwykle solidnie i estetycznie, lakier proszkowy się nie rysuje, nie obija, złącze XLR nie ma luzów, jest bardzo dobrze spasowane (używam tylko i wyłącznie wtyków NEUTRIK). Jest to mój drugi nabytek tej marki i prawdopodobnie kolejny shotgun także będzie posiadał logo „Audio-Technica” :).

at875r_19

[audio:at875r_006.mp3]

(Kilka na szybko nagranych dźwięków SFX, pomieszczenie – pokój, wzmocnienie około 40dB w mikserze SC4)

Na chwilę obecną nie widzę lepszego mikrofonu na rynku z tego segmentu cenowego. Moim zdaniem za 700zł nic sensownego zakupić się nie uda, oczywiście pomijamy wszelakie wynalazki typu Monacor, Alpharad itd. itp. Mikrofon szczególnie dedykuję do współpracy z rejestratorem ZOOM H4, do nagrań dźwięków efektowych SFX, oraz nagrań lektora. Na pewno świetnie sprawdzi się jako mikrofon na kamerowy i na pewno będzie oferował zdecydowanie lepszą jakość niż standardowe mikrofony dołączane do popularnych kamer jak PD170, DVX100B, HVR-Z1 itd. (choć ja w swojej kamerze wolał bym mieć mikrofon o mniejszej kierunkowości). AT785R zastąpił mój dotychczasowy mikrofon RODE NTG2… :).

Moja prywatna trójca, Superlux E525 (stereo), Tonsil Mc-383 i AT875R

at875r_20

 

AT875R Specyfikacja producenta (PDF, 115kB)

Ken Stone’s – As I Hear It – Choosing the Right Microphone -Mulitest mikrofonów kierunkowych w tym AT875R

 

Monter, maj 2008r. (ostatnia aktualizacja grudzień 2013r.)

12 komentarzy

robac 7 maja 2008 Reply

Wszystko bardzo fajnie, choć ja wolałbym mikrofon AT897, choćby dlatego, że może być zasilany z baterii no i ma dolne pasmo od 20Hz (które można w razie potrzeby odciąć).

Test jak zwykle przygotowany profesjonalnie i rzeczowo, tylko mnie akurat ciekawi co innego niż szczegóły techniczne.

Jak nabyłeś ten mikrofon? Pojechałeś do USA czy sprowadziłeś sobie w jakiś sposób? Jeśli sprowadziłeś, to jak wyglądała sprawa z cłem? Tzn. ile wyniosło i jak właściwie wyglądały wszystkie formalności?

Pytam, bo od jakiegoś czasu zamierzam zakupić sobie sprzęt w Stanach (wspomniany wcześniej mikrofon AT897 oraz preamp MM-1 firmy Sound Devices). Można to oczywiście kupić w Polsce, ale jakimś magicznym sposobem profesjonalny sprzęt elektroniczny po przebyciu drogi przez ocean znacznie zyskuje na wartości :/

monter 12 maja 2008 Reply

1. AT897 to elektret i ma niski poziom sygnału, 10mV, dla mnie odpada w tym zastosowaniu.
2. Nabyty w USA w sklepie internetowym, wysłany dzięki znajomemu drogą morską do Polski. Koszt całkowity taki jak wymieniłem powyżej 😉
3. Cen „polskich” nie będę komentował…

robac 13 maja 2008 Reply

Czyli krótko mówiąc – udało ci się 😉

Ale jakby akurat sprawdzili paczkę, to po pierwsze musiałbyś zapłacić cło oraz VAT, a po drugie czekałbyś niewiadomo ile czasu aż kontrola celna najpierw wypatroszy twoją paczkę, potem ustali pod jaki paragraf podpada zawartość. Czy jakoś tak…

Nie wiem też czy przypadkiem nie naliczyliby jakiejś kary za brak deklaracji celnej :/

Nie wiem jak to dokładnie wygląda, tzn. kontrola celna. Jak już pisałem noszę się z zamiarem zakupu sprzętu w USA, a nie zamierzam liczyć na to, że może mi się uda i nie sprawdzą paczki. Napisałem więc maila do izby celnej z kilkoma krótkimi i konkretnymi pytaniami. Dostałem jedną długą i kompletnie bełkotliwą odpowiedź. Więc dalej nie wiem :/

Co do cen sprzętu to winna jest sama AudioTechnica i inni producenci sprzętu profesjonalnego. Ich polityka cenowa w Europie to nic innego niż rabunek. Wszyscy europejscy dystrybutorzy mają odgórnie ustalony poziom cenowy. Nie trzeba ich nawet do tego zmuszać. Oni wszyscy zarabiają na pogmatwanych przepisach i procedurach celnych., ale czy nie lepiej dla wszystkich by było jakby po prostu zarabiali na obrotach?

Nie wiem czy warto kupować sprzęt złodziei. Wiem natomiast, że nie ma dużego wyboru :/

Dlatego musisz zebrać fundusze i rozkręcić własny elektroniczny biznes. Z taką konkurecnją zza oceanu zrobiłbyś furrorę 😉

Tomasz 16 maja 2008 Reply

Test swietny, chociaz jestem zielony w tych sprawach.Czy takie rejestratory mozna uzywac np do profesjonalnych nagran lektorskich, albo przynajmniej na bardzo przyzwoitym poziomie?

robac 20 maja 2008 Reply

Dla mnie to jest „doskonałe” połączenie mikrofonu w pełni profesjonalnego z mikrofonem kompletnie nieprofesjonalnym 😀

A tak poważnie…
Do nagrywania dźwięków w terenie jest ok, bo czułość jak za tę cenę jest naprawdę bardzo duża. Te 30 mV faktycznie robi wrażenie, ale to odcięcie przy 90Hz…. Nie wiem jak to skomentować, ale jedyne co mi się nasuwa, to to, że inżynierowie z AT nie mogli się uporać z jakimś problemem w dolnym paśmie częstotliwości, a jednocześnie mieli ustalony koszt produkcji seryjnej, więc po prostu odcięli to pasmo. I tyle. Dzięki temu powstał bardzo czuły mikrofon za 200$

Może chodziło też o to, żeby był to mikrofon w miarę odporny na podmuchy wiatru, ale tak czy siak – coś za coś. Jak się nie ma zeppelina to się lubi co się ma :]

Poza tym jeśli chodzi o odrzucanie dźwięków z tyłu mikrofonu, to AT897 wypada znacznie lepiej w porównaniu z AT875R.

Każdemu to co lubi. Dla mnie to jest mikrofon do nagrywania dźwięków efektowych z terenu, ale do bardziej wymagających produkcji filmowych chyba się nie nadaje.

Jakby zrobili ten mikrofon w wersji stereo M/S, nawet bez matrycy, to mógłbym za niego dać nawet 500$ i pal licho te 90Hz 😉

Rip 27 sierpnia 2008 Reply

Kupiłem tego majka w niemieckim Thomannie. W lipcu wyniosło mnie to 573 zł łącznie z przesyłką. Pewne rozczarowanie to ta wspomniana przez Monetera czułość na wszelkie gmeranie przy mikrofonie. To mój pierwszy shotgun, więc nie wiem jak pod tym względem się różni od innych, ale ogólnie niestety masakra. Słychać nawet ruszanie kablem.

Ciech 6 stycznia 2010 Reply

A co Panowie powiecie o AT835b.
Szukam mikrofonu do nagrywania dźwięków przyrody.
Kolega powyżej napisał,że AT875R ma S/N „tylko” 74dB.
Z AT835b jest jeszcze gorzej -> S/N 70dB.
Czy tak wysoki S/N będzie znacząco przeszkadzał w nagrywaniu oddalonych głosów ptaków ?
Doświadczenia w nagrywaniu nie mam żadnego.
Wstępnie zastanawiałem się nad ATR6550 (jack).

monter 5 stycznia 2011 Reply

Niestety go nie znam, ale widać po specyfikacji, że jakościowo odstaje od NTG1 i 2 – na plus. Niestety cena jest dość spora, ponad 2000zł…
Chętnie bym go po testował, jeżeli będąc w tej cenie będzie jakością, kierunkowością dorównywał MKH416 to go kupuję… 🙂

Jeszcze odnoście mikrofonów z logiem AT. W zasadzie z jakim bym się nie spotkał to wypadał świetnie. Każdy bez wyjątku zwracał na siebie uwagę (jakość i wykonanie). S/N 75dB to przyzwoity wynik i zauważ dla jakiego sygnału wyjściowego?! Sprawdź w Wikipedii dobrze definicję „stosunku sygnał do szum”.

Od zakupu AT875R minęło już trochę i jest to nadal mój ukochany mikrofon!! :]

monter 19 stycznia 2011 Reply

Tak na marginesie.
Przypuszczam, że mikrofon Panasonic AG-MC200G dołączany do pół profesjonalnych i profesjonalnych kamer Panasonic to właśnie nieco zmodyfikowany AT875.
Te same parametry, dane techniczne, cechy fizyczne. Mikrofon Panasonica nie ma złącza XLR, a przyłączony na stałe przewód.

monter 27 stycznia 2011 Reply

ale jaka jest jego cena…

Adam 2 marca 2011 Reply

A co myślisz o mikrofonie AT8015, pomińmy kwestię ceny. Który wg Ciebie lepiej by się nadawał do nagrywania odgłosów przyrody (ptaki, rykowisko, itp)?

Dodaj komentarz