Akumulatorowe zasilanie miksera Soundcraft Compact4

Jedną z wielu zalet miksera Soundcraft Compact4 jest możliwość zasilania bateryjnego. Niestety producent jeszcze nie oferuje stosownego „battery-pack’a”, który jak przypuszczam będzie dokręcany po prawej stronie i w sprzedaży ukaże się niebawem.

Wielkiej filozofii tu nie ma. Potrzebujemy zwyczajny, dwużyłowy kabelek z dwóch stron zakończony wtykami. Przed pierwszym podłączeniem miksera do baterii/akumulatora należy sprawdzić poprawność biegunowość wtyku, która powinna wyglądać tak:

Polaryzacja zasilania w mikserze

Możemy zastosować akumulator żelowy, ołowiowy lub baterie alkaliczne. Osobiście wybrałem akumulator o pojemności 7Ah, który można łatwo naładować. Łączny czas pracy na akumulatorze wyniósł 9h (jeden mikrofon zasilany napięciem phantom, podłączone słuchawki, mikser w pełni wysterowany sygnałem). W przypadku stosowania baterii, polecam typ R20, do którego należy dokupić trzy oprawki (w oprawce mieszczą się 4 baterie), co da łączne max. napięcie zasilania 15 – 16V.

Zrobiłem małe pomiary zależności spadku napięcia zasilania do napięcia Phantom. Wyniki przedstawione są na wykresie:

Wykres

Większość mikrofonów pojemnościowych pracuje z napięciami w zakresie 48V ±4V, więc nasza zabawa powinna sie zakończyć przy spadku napięcia zasilania do wartości około 10V, jednak jak się okazało np. mój MXL1006BP działa dobrze nawet z napięciem phantom 37V.

Dioda LED o oznaczeniu „LOW BAT” zaczęła migać dopiero w momencie spadku napięcia do wartości 6V, wtedy juz bylo słychać degradację dźwięku.

Oryginalny zasilacz daje napięcie 16,7V (nie obciążony), a sam mikser pobiera prąd o natężeniu 680mA (jeden mikrofon zasilany napięciem phantom, podłączone słuchawki, mikser w pełni wysterowany sygnałem).

Krok 1.

Do budowy będziemy potrzebowali:

  • Kabel elastyczny o przekroju 0,2mm zakończony wtykiem zasilającym 5mm
  • Końcówki „samochodowe”, sztuk 2
  • Osłonki na końcówki, sztuk 2
  • Akumulator 12V

Rozpoczynamy pracę

Krok 2.

Zaciskamy końcówki na odizolowanym kablu. Uprzednio zakładamy plastikowe osłonki. Nalezy pamiętać, że kabel oznaczony „paskiem” jest dodatni.

Proponuję od razu zakupić kabel zakończony wtykiem zasilania 5mm, jeżeli będą kłopoty z zakupem takowego, wtyk należy przylutować samemu.

Zaciskamy końcówkę

Zaciskamy końcówkę

Krok 3.

Nakładamy osłonki izolujące końcówki.

Zakładamy osłonkę

Zakładamy osłonkę

Krok 4.

Kabel gotowy jest do podłączenia do miksera.

Kabelek gotowy do podzłączenia do miksera

3 komentarze

Marcin 14 grudnia 2010 Reply

Ja mam inny problem. Posiadam ZoomH4n. Zasilany z dwóch akumulatorków AA/R6, wystarcza od 6 do 10 godzin pracy. Na mrozie, skraca się ten czas o połowę. Zasilenie tego rejestratora odbywa się przez gniazdo 5V, jak uzyskać właściwe napięcie? Mam akumulator 12V.

Dodaj komentarz