Adapter umożliwiający nagrywanie rozmów telefonicznych

Przydatny gadżet dla osób chcących nagrać rozmowy telefoniczne. Urządzenie znajdzie zastosowanie m.in w mini radiostacjach (np. internetowych), w których prowadzi się dyskusje z dzwoniącymi słuchaczami.

Układ pozwala „wyciągnąć” sygnał z równocześnie prowadzonej rozmowy telefonicznej – czyli sygnał na jego wyjściu pojawi sie tylko w momencie, gdy podniesiemy słuchawkę.

Sam układ jest banalnie prosty i można go złożyć w 10 minut na płytce uniwersalnej. Do budowy wykorzystamy stary modem komputerowy, który uszkodzony można kupić na allegro już za kilka zł. Z modemu należy wymontować transformatorek audio (zazwyczaj jest to transformatorek o przekładni 1:1 ; 600:600 ohm), złącze telefoniczne RJ9, dwa kondensatory 470nF/250V i rezystor 3,9kohm. Rezystor, kondensatory i złącze audio – „mały jack” (TRS 1/8″) do druku można zakupić w sklepie elektronicznym, a ze starego modemu wykorzystamy tylko transformatorek. Wartością rezystora możemy regulować poziom wyjściowy sygnału. Im większa jego wartość, tym sygnał słabszy.

Schemat pokazany jest na rysunku poniżej:

Schemat adaptera

Transformatorek zapewnia nam galwaniczną separację od linii telefonicznej, w której mogą występować napięcia rzędu 200V (w momencie pojawienia sie sygnału dzwonka), tak więc przy uruchamianiu i testowaniu układu należy zachować maksymalną ostrożność!

Oczywiście jest to prosty układ i nijak ma sie on do zaawansowanych hybryd telefonicznych używanych w radiostacjach.

Przykładowe nagranie za pomocą adaptera. Wyjście audio zostało podłączone wprost do wejścia liniowego karty dźwiękowej:

[audio:adapter_tele.mp3]

Widok złożonego układu

Widok zlożonego układu

Układ zmontowałem na płytce uniwersalnej, połączenia zrobione zostały za pomocą srebrzanki i krótkich kabelków:

Płytka uniwersalna

Monter, lipiec 2006

3 komentarze

Gregor_ 1 sierpnia 2006 Reply

Polecam dla bardziej zaawansowanych elektroników:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic284445.html
😀

pawel 26 kwietnia 2007 Reply

Fajne , ja znalazłem inne rozwiązanie sony, mikrofon o wyglądzie słuchawki wsadzany do ucha, przez ten mikrofono słuchawę przelatuje głos. wszystko słychać a mikrofon zbiera obydwa głosy. potem trzeba czasem trochę obrobić dźwiek. na szybko idealne rozwiązanie. to rozwiązanie z transformatorkiem trochę lepsze zgodnie z wymienionymi zastosowaniami. widziałem to samo za 60 USD albo wiecej w USA

Bogusław Kucharczyk 13 sierpnia 2008 Reply

Witam,

Jeżeli ktoś byłby skłonny wydać 199 zł za taki elektroniczny moduł, łączący telefon z komputerem, to polecam nasz produkt na http://www.recordic.pl

Za 299 zł można otrzymać kompletny produkt z programem do rejestracji rozmów telefonicznych. Dodam, że program pozwala nagrywać każdy sygnał jaki pojawi sie w karcie dźwiękowej PC – w formacie własnym rdc, jak i mp3 oraz wav.

Dodaj komentarz