Projekt zrodził się w wyniku poszukiwania małego, aktywnego zestawu głośnikowego, który dało by się zabrać ze sobą i za pomocą którego mógł bym odsłuchać jakość dźwięku przed transmisją w internet. Potrzebny mi jest też taki mały aktywny zestawik w warsztacie, taki ” grający szwajcarski scyzoryk” i dlatego zacząłem szukać czegoś taniego, małego, aktywnego, z wejściem symetrycznym. Niemalże idealny wydaje się być FOSTEX 6301B, ale wiąże się to z wydatkiem w Polsce około 1000zł/para.

Przeszukując stronę producenta natrafiałem na udostępniony przez niego schemat zestawu. Jest on banalny i nie ma w nim nic szczególnego a najtrudniej jednak jest zdobyć odpowiednią obudowę i dobry głośnik. Dla moich potrzeb wystarczyło by zastosować przetwornik szerokopasmowy, zajmuje mało miejsca i oferuje przyzwoitą jakość dźwięku. Stosowany w 6301B model 10F05AV nie jest łatwo kupić, natomiast dostępne są podobne modele takie jak: FOSTEX FE103E (40$), czy MONACOR SPH-30X/4 (81zł), lub tani MONACOR SP-8/4S (18zł), VISATON FRS8 (45zł).

6301b_clone_spk.jpg

 

Druga sprawa – obudowa, w oryginale jest odlewana z aluminium, można ją też zrobić samemu (patrz zdjęcie poniżej z próbą zrobienia obudowy z deski). Estetycznie wyglądającą obudowę wykonać jest dość trudno, więc ja jednak zdecydowałem się kupić jakiś przyzwoicie wyglądający mini dwu drożny zestaw głośnikowy na Allegro i wykorzystać go w całości. Najlepsze do tego celu wydają się być takie modele jak ILA Industrie Akustik München, BRAUN „Output c”, kolumienki produkowane przez MBO „2000″, lub np. Monacor MKS-40. Bardzo łatwe do przerobienia na wersję aktywną są też JBL z serii Control 1 (one). Są to zestawy dwudrożne wymiarach zbliżonych do 6301B. Moim faworytem są niezwykle zgrabne i bardzo ładnie grające kolumienki ILA, z zamkniętą skrzynką drewnianą umieszczoną w plastikowej obudowie…

Schemat dostępny jest na stronie FOSTEXa jako instrukcja serwisowa 6301. Z tego dokumentu „wyciągnąłem” wzór płytek i przerobiłem je do pliku graficznego. Tak przygotowany obrazek drukujemy na papierze kredowym i metodą termotransferu wykonujemy z laminatu płytkę elektroniczną.

PLIK PDF ZE WZOREM PŁYTKI DO WYDRUKU (100kB)

 

fostex_sch_6301be

fostex_pcb_6301_03

 

Z powyższego szablonu płytek FOSTEX najbardziej interesują nas trzy: płytka wzmacniacza 6301-101, płytka z układem symetryzującym 6301-102 wejście i płytka z zamocowanym potencjometrem 6301-104, w ostateczności tą ostatnią można pominąć i przewody sygnałowe lutować wprost do potencjometru. Wzmacniacz mocy oparty jest o popularny układ TDA2050. Jest to jego podstawowa aplikacja, zasilana napięciem symetrycznym. Do zasilania całości należy użyć transformator ±5…17V. Najlepiej jest go tak dobrać, aby  po wyprostowaniu otrzymać ±15VDC @2A. Wzmacniacz działa z napięciem do ±25V, lecz mamy tutaj jeszcze wzmacniacz operacyjny z maksymalnym napięciem ±15V i on ogranicza nas od góry . Ja zastosowałem dwa miniaturowe zasilacze impulsowe 12V @1,5A, połączone w taki sposób aby uzyskać ±12V. Transformator mi się nie mieści do środka obudowy.

Wzmacniacz montujemy bezpośrednio do płytki PCB a następnie przykręcamy go do radiatora. Wyprowadzenia gniazda XLR (może być gniazdko typu COMBO), gniazda TS (może być zastąpione gniazdem RCA) potencjometru, diody LED i transformatora łączymy z płytką za pomocą odpowiednich przewodów.

 

Aby ułatwić montaż i rozpoznanie skopiowałem zdjęcia oryginalnych płytek PCB (zdjęcia autorstwa „jelyce” z galerii FLICKR):

fostex_pcb_6301_01

fostex_pcb_6301_02

Wkrótce dokończenie projektu.

Monter, styczeń 2014.