Po dość długim czasie wreszcie udało mi się zrobić płytkę na podstawie popularnego schematu który krąży po internecie.

Układ posłużyć ma do modernizacji starych mikrofonów pojemnościowych, w moim przypadku użyłem zwłoki MCO-52, który zakupiony za kilka zł kiedyś na Allegro, przeleżał kilka lat w szufladzie.

OPIS

W schemacie nie ma nic szczególnego, taką konstrukcję elektroniki można spotkać w 80% mikrofonów budżetowych. Układ bardzo dobrze współpracuje z wkładką pojemnościową WCO30 i WCO31 Tonsila, dając na wyjściu nieco mocniejszy sygnał niż oryginalna elektronika wkładana przed laty do pojemnościowych mikrofonów Tonsila. Jedyną jej wadą w stosunku do starej wersji jest to że, zasilić ją możemy tylko napięciem phantom, układ nie ma przewidzianej przetwornicy podwyższającej napięcie małej baterii do około 50V, potrzebne do polaryzacji wkładki pojemnościowej.

MONTAŻ

Po rozmontowaniu mikrofonu MCU/MCO wyjmujemy starą płytkę i zastępujemy ją nową. Możemy zostawić stare złącze DIN5, lub obciąć koszyk baterii i w to miejsce wstawimy równeż obcięty wtyk XLR. Szczegóły myślę, że dobrze widać na zdjęciach poniżej:

 Zmodernizowana płytka

 mcu_mco_mod_01.jpg

 mcu_mco_mod_03.jpg

 Płytkę wykonujemy metodą termotransferu. Grubość laminatu to 1mm, nie więcej. Zastosowane kondensatory powinny mieć jak najmniejsze rozmiary, w środku obudowy mikrofonu jest naprawdę ciasno i ciężko jest zmieścić wszystko na tak małej powierzchni, dlatego część elementów jest montowanych powierzchniowo. Ze starej płytki wymontowujemy też pozłacany styk kapsuły i wlutowywujemy go do nowej płytki.

Jako tranzystor Q1 proponuję zastosować niskoszumnego FETa 2SK170, w ostateczności popularnego BF245. Jest do kupienia w sklepie TME i na Allegro. Największy problem stanowić będzie zdobycie dwóch rezystorów 1Gohm. Można je wyjąć ze starej elektroniki mikrofonu, lub próbować zdobyć gdzieś w internecie. Jakby były z tym problemy, to w ostateczności można zastosować jakiś największy dostępny rezystor przewlekany, np. 500Mohm itp. lub połączyć dwa, bo miejsce akurat na te elementy powinno się znaleźć…

Pobierz schemat w pliku PDF

Wkrótce więcej zdjęć.

Monter, Listopad 2010.