Chciałem przedstawić krótki opis mikrofonu typu shotgun Sennheiser MKH415T. Mikrofony udało mi się kiedyś zakupić okazyjnie i wykorzystać do nagrań dźwięków otoczenia i dźwięków efektowych SFX.

Sama konstrukcja mikrofonu jest dość stara i ma około 30 lat. Model MKH415 jest poprzednikiem bardzo popularnego dziś mikrofonu MKH416. Mimo znacznej różnicy wieków, oba mikrofony nie różnią sie od siebie zbyt wiele. Lekkiej modyfikacji uległa przede wszystkim elektronika, a także nieco konstrukcja mechaniczna. Model MKH415 jest podobno nieco mniej kierunkowy, podobno – bo nie miałem okazji sprawdzić osobiście. Nowszy modele były malowane na czarno lakierem proszkowym i występowały w dwóch odmianach – wersja „T” i „PH”. Literki oznaczają sposób zasilania mikrofonów. „T” – jest to stara metoda zasilania mikrofonów  używana dawniej dość często w Europie, nazwana jako”tonader” lub „AB”. Zasilanie to różniło się od popularnego dziś „phantomu” i miało wartość napięcie równą 12V. Do podłączenia mikrofonów z wejściem mikrofonowym miksera potrzebny mi był adapter konwertujący system phantom na T, możecie o nim przeczytać TUTAJ.

Pomimo swojego wieku (mój mikr. jest z początku lat 80-tych) mój model mikrofonu nie stracił prawie nic na jakości przetwarzania dźwięku,w każdym bądź razie bije na głowę szczegółowością, czystością dźwięku pozostałe mikrofony jakie wystawiałem do porównania (głównie budżetowe, często produkcji chińskiej). Na tym właśnie polega potęga firmowych mikrofonów Sennheisera, Neumanna, nawet po 40 latach od wyprodukowania działają, nie tracą wiele wartości sonicznych i są dalej używane w studiach nagrań.

 

Instrukcja obsługi ze schematem do pobrania z google,

Szczegółowy opis mikrofonu i schemat znajdziecie tutaj.

 

Monter, 2008.