Poszukując przenośnego rejestratora audio nie sposób nie natrafić na popularne urządzonka rejestrujące dźwięk – Mini Disc. Mini Disc’i są dostępne na rynku od 1991 roku, kiedy to firma SONY pokazała urządzenie o symbolu MZ-1

Model NH600 jest przedstawicielem nowej serii HI-MD, którą to SONY zaprezentował w styczniu 2004 roku.

Głównymi cechami technologii HI-MD są:

 • Nośnik o większej pojemności – 1GB (płytki MD sa kompatybilne z urządzeniami HI-MD),
 • Możliwość rejestrowania nie skompresowanego stumienia audio PCM, który potem można przekonwertować do formatu WAVE,
 • Urządzenie HI-MD może służyć jako dysk przenośny,
 • Dwu kierunkowe łącze USB 1.1 pozwalające na zgrywanie nagrań z HI-MD jak i wgrywanie na nośnik nowych (następuje ich konwersja do ATRAC3Plus),

SONY MZ-NH600

Prezentowany model udało mi sie okazyjnie zakupić na internetowej aukcji Allegro za kwotę 230zł, ale bywały i licytacje kończące się na kwocie 200zł. Co prawda z wyglądu jest nieco podniszczony i brak mu oryginalnych akcesoriów takich jak słuchawki z pilotem czy kabelek USB to od strony mechanicznej sprawuje sie bardzo dobrze.

Wstęp

W przeciwieństwie do większości MD-ków, MZ-NH600 w całości wykonany jest z plastiku… Wymiary urządzenia nie różnią sie od starszych poprzedników. Obudowa bardzo łatwo się rysuje tak samo jak szybka, która niestety jest wykonana z plastiku niezbyt odpornego na zarysowania. Upadek NH600 na pewno pozostawi ślady na obudowie…

NH600 wyposażony jest tylko w wejście liniowe audio, zintegrowane z wejściem cyfrowym optycznym TOSLINK. Tak więc aby poodłączyć do niego mikrofon potrzebny jest zewnętrzny przedwzmacniacz mikrofonowy lub mikser. Wyższy model NH700 już został wyposażony w przedwzmacniacz umożliwający podłączenie sterofonicznych mikrofonów elektretowych.

Wejście liniowe i cyfrowe optyczne

Podłączone słuchawki i kabalek audio

Do HI-MDka dostajemy oprogramowanie SonicStage. Polecam od razu pobrać najnowszą wersję, która umożliwia bezproblemową, szybką konwersję plików PCM do formatu WAVE, wcześniejsze wersje nie pozwalały na to i trzeba było posiłkować się programami napisanymi przez użytkowników HI-MD.

Nagrywanie za pomocą HN600

W „starych” MDkach przyzwyczajeni byliśmy do inicjowania nagrywania za pomocą jednego przyciku z zabezpieczającą zapadką. Tutaj musimy jednocześnie nacisnąć przycisk REC i PLAY do czego potrzebujemy obie ręce, poza tym po wykonaniu tej operacji bardzo szybko rozpoczyna się nagrywanie i nie zawsze udaje sie je szybko zapauzować (aby np. ustawić odpowiedni poziom wejściowy przed rozpoczęciem nagrania).

W menu do wyboru mamy format nagrania (wybieramy go przed nagraniem):

 • SP (standard play)
 • LP (long play)
 • PCM (format zapisu bez kompresji)

Oraz oczywiście sposób regulacji poziomu wejściowego:

 • AGC (automatycznie regulowany poziom wejściowy)
 • Manual (ręcznie regulowany poziom wejściowy)

i sporo innych opcji typu rodzaj numerowania, grupowania nagrań, o których rozpisywać się nie będę.

Wielkim plusem jest to że juz po rozpocząciu nagrywania, w czasie jego trwania można regulować poziom za pomocą pokrętła JOG. Brakowało tego w poprzedniej serii urządzeń MD. Teraz jeżeli w trakcie nagrania okaże się, że z jakiegoś powodu poziom wzrósł, można szybko obnizyć jego poziom nie zatrzymując nagrywania :-) . Brawo.

Kolejną zmianą jest to, że na wyświetlaczu mamy stereofoniczny wskaźnik wysterowania sygnału wejściowego. Niestety widoczne sa tam oznaczenia tylko dwóch poziomów:

 • -12dBfs – odpowiada on poziomowi 0dB w domenie analogowej
 • 0dBfs – odpowiada on poziomowi +12dB w domenie analogowej – czyli w tym przypadku – PRZESTEROWANIU

Ja osobiście zazwyczaj ustawiam poziom tak żeby przekraczał on wartość -12dBfs. Odległość między -12dBfs a 0dBfs przeznaczona jest na margines bezpieczeństwa który ma uchronić przed przesterowaniem przetwornika A/C i nie ma potrzeby wysterowywania urządzenia w pobliżu 0dBfs, tak jak to często sie robiło w domenie analogowej, np. w magnetofonach kasetowych.

Wskaźnik wysterowania - poniżej -12dBfs

Prawy kanał wysterowany do -12dBfs

Przetworniki analogowo-cyfrowe A/C mają rozdzielczość 16bitów i pracują z częstotliwością próbkowania 44100Hz (wejście optyczne samo się dostosowywuje do częstotliwości 32kHz/44.1kHz/48kHz). Charakteryzują się one bardzo dobrą jakością, ciepłym brzmieniem i szerokim pasmem przenoszenia (20Hz-20kHz +-3dB). Nagrywany sygnał oczywiście jest monitorowany na słuchawkach, przy czym wzmacniacz słuchawkowy nie jest najgłośniejszy, więc zalecam używanie słuchawek niskoomowych (np 16ohm).

Czas nagrania dla płytek HI-MD 1Gb, wynosi odpowiednio:

 • dla formatu PCM: 1h 34 minuty
 • dla formatu ATRAC3Plus: w zależności od „bitrate” od 45h do 7h 55 minut

Dla zwykłych płytek MD o pojemności 300Mb:

 • dla formatu PCM: 28 minut
 • dla formatu ATRAC3Plus: w zależności od „bitrate” od 10h do 2h 20 minut

Podsumowanie

W chwili obecnej śmiem twierdzić, że mając maksymalnie mały budżet oraz duże wymagania co do jakości nagrywanego dźwięku nic lepszego jak nawet najprostrzy model HI-MD, poszukwaczowi dźwięku przydażyć się nie może :-)

HI-MD ma bardzo małą konkurencję jeżeli chodzi o jakość dźwięku, uniwersalność i koszt inwestycji. Część osób próbuje szukać szczęścia kupując przenośne odtwarzacze mp3 z wejściami liniowymi/mikrofonowymi, ale mi osobiście nie udało sie znaleźć nic co by dorównywało jakością dźwięku SONY MZ-NH600.

Dość popularne są rejestratorki iAudio (pamięć stała) i Creative JukeBox3 (z dyskiem twardym) – ale to nadal koszt dużo większy niż 200-230zł i mimo wszystko gorsze przetworniki A/C :-)

Przykładowe nagrania:

Przydatne linki:

Informacje o technologii HI-MD

Forum użytkowników HI-MD