Prosta w budowie, ale jakże przydatna rzecz – zasilacz phantom dla mikrofonów pojemnościowych. Zasilacz może okazać się przydatny w sytuacji, gdy np. musimy w terenie nagrać dźwięki za pomocą mikrofonu pojemnościowego, a nasz rejestrator nie posiada na wejściach możliwości załączenia napięcia potrzebnego do zasilenia układu konwertera i polaryzacji wkładki mikrofonu pojemnościowego. Coraz częściej także producenci kart dźwiękowych wyposażają swoje wyroby w proste przedwzmacniacze mikrofonowe, które niestety zaopatrzone są tylko w 12V napięcie Phantom generowane przez zasilacz komputera. Rozwiązaniem tych problemów może być prezentowany poniżej bateryjny zasilacz phantom 48V.

Sam układ jest nie skomplikowany i składa się go w kilkanaście minut.

Schemat zasilacza

Należy zastosować metalizowane rezystory o tolerancji 1% parowane ze sobą. Parowanie polega na dobraniu dwóch najbliższych sobie wartości, w tym celu kupujemy np. 20 rezystorów 6,81k i za pomocą miernika dobieramy dwie wartości np. 6,81k i 6,82k. Zastosowanie rezystorów odbiegających od siebie wartościami spowodują obniżenie współczynnika tłumienia zakłóceń CMRR. Trzeba wspomnieć, że niektóre mikrofony, takie jak np. AKG, Audio-Technica mogą być zasilane niższym napięciem niż 48V (±4V). W przypadku obniżenia napięcia należy równocześnie zmienić wartość resystorów R1 i R2 których wartości znajdziecie w tabelce:

Wartości rezystorów w/g zaleceń normy IEC 26815

Napięcie zasilania mikrofonu Wartości rezystorów
12V (-+2V) 680 omów
24V (-+2V) 1,2 koma

48V (-+2V)

6,8 koma

Wszystkie rezystory powinny być metalizowane, o tolerancji 1%

Kondensatory C1 i C2 powinny być wysokiej jakości, przynajmniej nowe elektrolity o temp. 105°C. Zastosowanie zasilania bateryjnego pozwoli na wyeliminowanie niebezpieczeństwa przedostania się zakłóceń z sieci energetycznej, natomiast ma jedną wadę – trzeba okresowo wymieniac baterie ;) . Proponuję zakupić lesze baterie alkaliczne, wtedy czas pracy zasialcza z mikrofonem pobierającym około 5mA wyniesie 100-1500h. Obudowa najlepiej jakby była zrobiona z profilowanej blachy. Przez plastikowe obudowy mogą przedostawać się zakłócenia radiowe.

Spis elementów:

Rezystory:

  • R1, R2 – 6,81k
  • R3,R4 – 100k

Kondensatory:

  • C1, C2 – 47…100uF/50V

Inne:

  • Złącze XLR F
  • Złącze XLR M
  • Włącznik zasilania
  • Dioda LED fi=5mm
  • Obudowa
  • Złączki do baterii 6F22 x5

Płyta czołowa zasilacza

Widok ogólny zasilacza