Przydatny gadżet dla osób chcących nagrać rozmowy telefoniczne. Urządzenie znajdzie zastosowanie m.in w mini radiostacjach (np. internetowych), w których prowadzi się dyskusje z dzwoniącymi słuchaczami.

Układ pozwala „wyciągnąć” sygnał z równocześnie prowadzonej rozmowy telefonicznej – czyli sygnał na jego wyjściu pojawi sie tylko w momencie, gdy podniesiemy słuchawkę.

Sam układ jest banalnie prosty i można go złożyć w 10 minut na płytce uniwersalnej. Do budowy wykorzystamy stary modem komputerowy, który uszkodzony można kupić na allegro już za kilka zł. Z modemu należy wymontować transformatorek audio (zazwyczaj jest to transformatorek o przekładni 1:1 ; 600:600 ohm), złącze telefoniczne RJ9, dwa kondensatory 470nF/250V i rezystor 3,9kohm. Rezystor, kondensatory i złącze audio – „mały jack” (TRS 1/8″) do druku można zakupić w sklepie elektronicznym, a ze starego modemu wykorzystamy tylko transformatorek. Wartością rezystora możemy regulować poziom wyjściowy sygnału. Im większa jego wartość, tym sygnał słabszy.

Schemat pokazany jest na rysunku poniżej:

Schemat adaptera

Transformatorek zapewnia nam galwaniczną separację od linii telefonicznej, w której mogą występować napięcia rzędu 200V (w momencie pojawienia sie sygnału dzwonka), tak więc przy uruchamianiu i testowaniu układu należy zachować maksymalną ostrożność!

Oczywiście jest to prosty układ i nijak ma sie on do zaawansowanych hybryd telefonicznych używanych w radiostacjach.

Przykładowe nagranie za pomocą adaptera. Wyjście audio zostało podłączone wprost do wejścia liniowego karty dźwiękowej:

Widok złożonego układu

Widok zlożonego układu

Układ zmontowałem na płytce uniwersalnej, połączenia zrobione zostały za pomocą srebrzanki i krótkich kabelków:

Płytka uniwersalna

Monter, lipiec 2006